Wejherowianie spotykając się w południe przed ratuszem godnie uczcili 30-lecie pamiętnych wyborów parlamentarnych będących początkiem końca władzy komunistów w Polsce oraz przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
Po powitaniu zebranych przez dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolantę Rożyńską wszyscy - wspólnie z Chórem Szkoły Podstawowej nr 9 pod kierunkiem Aleksandry Janus, odśpiewali pełne cztery zwrotki Hymnu Polski.
Zabierając głos, prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, przypomniał trudne lata osiemdziesiąte, w których występował brak towarów w sklepach, a ówczesna władza próbowała stłumić protesty społeczne zapoczątkowane w trójmiejskich stoczniach i kopalniach śląskich przez tworzący się związek NSZZ „Solidarność”. Prezydent przypomniał, że wcześniej, bo 40 lat temu przyjechał do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II i podczas jednego spotkań z mieszkańcami wypowiedział prorocze słowa, które dały impuls wszystkim rodakom: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twóji odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi”.
Jak powiedział prezydent Wejherowa słowa te zapadły mocno w sercach Polaków, bo już rok później miały miejsce pierwsze protesty i strajki sierpniowe, które zakończyły się sukcesem, bo po stanie wojennym i trudnych latach osiemdziesiątych doszło do obrad Okrągłego Stołu, w wyniku których ówczesna władza postanowiła ustąpić i ogłoszono pierwsze, prawie wolne wybory.
- To one spowodowały, że system socjalistyczny zaczął się rozpadać. A najważniejsze jest to, że dokonane przemiany zostały przeprowadzone w sposób pokojowy. A przecież tego samego dnia 4 czerwca w Chinach na studentów walczących o wolność i demokrację wjechały czołgi, gdzie zginęło 10 tys. ludzi. Dlatego cieszymy się, że w pokojowy sposób udało nam się osiągnąć to, co mamy dzisiaj. Cieszmy się, że od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
Na koniec chór „dziewiątki” zaśpiewał dwie pieśni: „Prząśniczkę” oraz pieśń skomponowaną przez kaszubskiego kompozytora Jana Trepczyka. Uczestnicy spotkania mieli też okazję otrzymać okazyjne wydanie „Wejherowskich Widnokręgów”, które 30 lat temu ukazywało się na przełomie lat 80. i 90. Czasopismo zredagował jako redaktor naczelny Adam Dunst, a wydała je Agencja Reklamowo-Wydawnicza „PI” Daria Dunst.
Do organizacji obchodów włączyła się również Wejherowska Wspólnota Pokoleń wyświetlając w swojej siedzibie przy ul. Mickiewicza film „Polskie drogi do niepodległości” (o godz. 14.00, 15.00 i 16.00), a także Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie jeszcze dzisiaj - 4 czerwca o godz. 17.00 – zostanie otwarta wystawa pt. ”Wiosna Demokracji w Polsce”.