W wejherowskim magistracie odbyło się szkolenie dla właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Szkolenie przeprowadzone przez policjantów i urzędników poświęcone było omówieniu zasad i warunków sprzedaży alkoholu, do których zobowiązani są przedsiębiorcy. Szczególny nacisk położono na zakaz i konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym.
Jak powiedział Bogusław Suwara, sekretarz miasta, dzięki rozpoczętej kampanii „Odpowiedzialny sprzedawca” zwiększa się świadomość, że dzieciom i młodzieży nie wolno sprzedawać alkoholu.
- Celem tego szkolenia jest przypomnienie obowiązków spoczywających na sprzedawcach alkoholu oraz wskazanie odpowiedzialności karnej związanej z nieprzestrzeganiem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – mówi Bogusław Suwara. – Zachęcamy do bycia odpowiedzialnym nie tylko jako sprzedawca, ale także jako człowiek.
Wiesława Zaleska, zastępca kierownika Wydziału Ogólno-Organizacyjnego omówiła przepisy postępowania administracyjnego dotyczące uzyskiwania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz przepisy związane z cofnięciem zezwoleń.
– Chociaż obowiązek reagowania na próby zakupu i spożywania alkoholu przez osoby niepełnoletnie spoczywa na wszystkich dorosłych, szczególnie odpowiedzialne zadanie stoi przed Wami - sprzedawcami, od których zależy, czy alkohol trafi w ręce młodego człowieka – mówi Beata Perzyńska, komendant Powiatowy Policji w Wejherowie. – Zachęcam do zapoznania się z przepisami z zakresu zasad odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu.
Konsekwencje prawne związane z łamaniem przepisów dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym przedstawił Ryszard Rychert, naczelnik wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.
Przepisy zakazują sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Sprzedawcy, a także właścicielowi sklepu, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.
Jak mówi Anna Klein, koordynator ds. profilaktyki uzależnień Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, alkohol jest jednym z największych zagrożeń, które dotyka dziś młodych ludzi. Alkohol to substancja „torująca drogę” do używania narkotyków.
- Jeżeli sprzedawca sprzedaje alkohol nieletniemu – wszelkie działania profilaktyczne, które prowadzimy w Wejherowie na szeroką skalę, idą na marne – mówi Anna Klein. – Nawet niewielka ilość alkoholu może sprawić, że młody człowiek może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji, grożącej uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet utratą życia.
W spotkaniu wzięli także udział Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz członkowie tej komisji.