W Urzędzie Miejskim w Wejherowie przeprowadzone zostało szkolenie obronne dla kadry kierowniczej urzędu, miejskich placówek oświatowych i jednostek samorządowych, które zorganizował Inspektorat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy Prezydencie Miasta Wejherowa. Temat szkolenia dotyczył ochrony obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa.
Szef inspektoratu Andrzej Fedoruk zapoznał zebranych z Narodowym Programem Ochrony Infrastruktury Krytycznej, Zarządzeniem Wojewody Pomorskiego Nr 34/2013 z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie warunków i sposobu przygotowania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa na terenie Województwa Pomorskiego, a także z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Wejherowa Nr 04/2013 z dnia 13 maja 2013 roku w sprawie organizacji i funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych na terenie miasta Wejherowa.
Andrzej Fedoruk wyjaśnił, że Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym definiuje infratrukturę krytyczną jako systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, oraz służące zapewnieniu zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organizacji administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Prelegent poinformował, że w Rzeczypospolitej Polskiej infrastruktura krytyczna wchodzi w skład 11 systemów, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.
Infrastruktura krytyczna obejmuje następujące systemy: a) zaopatrzenie w energię, surowce energetyczne i paliwa; b) łączności; c) sieci teleinformatycznych; d) finansowe; e) zaopatrzenia w żywność; f) zaopatrzenia w wodę; g) ochrony zdrowia; h) transportowe; i) ratownicze; j) zapewniające ciągłość funkcjonowania administracji publicznej oraz k) produkcji, składowania, przechowywaniai stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
W wyniku zdarzeń spowdoowanych siłami natury lub działaniami człowieka infrastruktura krytyczna może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Konsekwencją może być zagrożenie dla ciągłości świadczenia kluczowych usług, a tym samym dla mienia, zdrowia lub nawet życia obywateli. Dlatego ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojącym przed państwem. A że infrastruktura krytyczna zlokalizowna jest na terenie miast, gmin i powiatów, również na samorządach spoczywa wiele obowiązków i zadań w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
Uzyskanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na terenie miasta wiąże się z utrzymaniem określonej struktury organizacyjnej, składającej się z odpowiednich stanowisk zaangażowanych w prace na rzecz bezpieczeństwa, a także dobrze przygotowanej dokumentacji do działania w w warunkach sytuacji kryzysowych. Jednym z ważniejszych dokumentów określających bezpieczeństwo życia i zdrowia mieszkańców są "Warunki i sposób przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa oraz właściwości organów w tych sprawach".
Szerzej o możliwościach działalności podmiotów leczniczych a przede wszystkim możliwości niesienia pomocy medycznej w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców mówił inspektor Janusz Stankiewicz ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Natomiast zasady działania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego przy współpracy z gminnymi Jednostkami RG w zakresie ochrony oobiektów infrastruktury krytycznej przedstawił zastępca komendanta Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie st. bryg. Piotr Ściebura.
Z kadrą kierowniczą urzędu, placówek oświatowych i jednostek samorządowych podczas powyższego szkolenia obronnego spotkali się zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński i sekretarz miasta Bogusław Suwara.