Dzieła abstrakcyjne, mroczne, niezwykłe – niezwykłą wystawę Karola Formeli możemy oglądać w Galerii Filharmonii Kaszubskiej. „Tenebryzm” ukazuje znaczenie mroku, jego niezwykłą siłę i inspirację z niego płynącą. Wystawa skłania do intelektualnej zabawy, a w połączeniu z muzyką, autorstwa samego artysty, którą każdy ze zwiedzających może usłyszeć na swoim smartfonie, tworzy niesamowite doświadczenie.
Po długiej przerwie związanej z zamknięciem Filharmonii i ograniczeniem dostępu do kultury, wystawa Karola Formeli przenosi nas – widzów w świat sztuki i mroku. Mrok nie tylko intryguje, ale też niesie ze sobą pewnego rodzaju niepokój. Jest tajemniczy. Kryje w sobie jakiś sekret. To on pozwala docenić znaczenie światła, którego nie uświadamiamy sobie w trakcie słonecznego dnia.
Artysta odnosi się w swoich dziełach do twórczości Caravaggia – włoskiego malarza z przełomu XVI i XVII wieku i psychaitra Carla Junga.
- Badanie znaczeń sennych marzeń, otwieranie się na podświadomość może otworzyć nas na duchowy rozwój i pewnego rodzaju przemianę – jak twierdzi autor wystawy.
Karol Formela to artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się zarówno tworzeniem obiektów przestrzennych, instalacji, rysunkiem, malarstwem, współczesną fotografią, czy street-artem i performancem. Kulturoznawca, projektant graficzny oraz pedagog sztuk plastycznych. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Z wyróżnieniem ukończył Pomorską Wyższą Szkołę Humanistyczną na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Grafika i Reklama. Wieloletni kustosz plenerów oraz kurator licznych wystaw w galerii Filharmonii Kaszubskiej. Współzałożyciel Teatru FORM. W latach 2005-2015 aktor i scenograf w Teatrze Teorikon. Fascynuje się wszelkimi przejawami sztuki. Kuratorem wystawy jest Monika Płomin. Wstęp wolny.