W minioną sobotę i niedzielę liczne rzesze pielgrzymów i wiernych przybyły do Wejherowa na Kalwarię Wejherowską, aby wziąć udział w Odpuście Trójcy Przenajświętszej. Sumę odpustową celebrował Metropolita Gdański ks. abp. Sławoj Leszek Głódź.
Obecni byli m.in. przedstawiciele Prowincji Franciszkańskiej z Poznania z wikariuszem prowincji o. dr. Filemonem Janką, kustosz Kalwarii Wejherowskiej o. Daniel Szustak, dziekan Dekanatu Wejherowskiego ks. prałat Daniel Nowak. Obecni byli także przedstawiciele Sejmu RP – posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Jan Klawiter oraz samorządowcy, w tym starosta wejherowski Gabriela Lisius i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt ze swoim zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem i przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Tokłowiczem.
Na Odpust Trójcy Przenajświętszej, zwanym odpustem morskim, przybyły pielgrzymki z północnych Kaszub, w tym Gdyni, Pucka, Swarzewa, Władysławowa, Łebcza, Redy, Rumi, Chłapowa, Krokowej, Jastarni, Helu i innych miejscowości oraz tradycyjnie mieszkańcy Wejherowa i okolic. W sumie na kalwaryjskich wzgórzach modliło się wiele tysięcy osób.
Zabierając głos ks. abp Sławoj Leszek Głódź witając przybyłych pozdrowił serdecznie Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, a wyrażając zadowolenie z jego obecności na Kalwarii Wejherowskiej życzył mu wielu sił i dużo zdrowia. Duszpasterz w swojej homilii sporo miejsca poświęcił tajemnicy Trójcy Świętej oraz samej Kalwarii Wejherowskiej.
- Kalwaria Wejherowska bliska jest zarówno mieszkańcom Wejherowa jak i przybyszom dalszych okolic. Wspólne modlitwy, udział w nabożeństwach, misteriach, a także chwile zadumy i kontemplacji od czterech wieków przywracają przychodzącym na to wzgórze siłę ducha, umacniają wiarę, pobudzają do nawracania, skruchy i pojednania. Na Kalwarię Wejherowską przybywają również różni naukowcy, badacze dziejów, architekci sakralni, kulturoznawcy, którzy wciąż zachwycają się tym dziełem - mówił ks. abp Słonawej Leszek Głódź. Metropolita przypominał, że to święte miejsce odwiedzali wielokrotnie znani biskupi, w tym – w 1953 roku ks. Karol Wojtyła – późniejszy Papież Polski Jan Paweł II, jeszcze jako duszpasterz akademicki wraz z grupą studentów z Krakowa, dwukrotnie Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński (w 1953 i 1973 roku), a także nowo mianowany kardynał ks. Konrad Krajewski.