W 13. edycji plebiscytu TOP Produkt Pomorskie laureatem w kategorii Turystyka został Szlak Nut Kaszubskich zrealizowany przez Urząd Miasta Wejherowa. W tym roku TOP Produkt rozstrzygany był w ośmiu kategoriach.
W plebiscycie na pomorski TOP Produkt, który od kilkunastu lat prowadzi „Dziennik Bałtycki”, wybierane i nagradzane są firmy i instytucje, których oferta na co dzień trafiająca do mieszkańców naszego regionu i nie tylko, jest postrzegana i traktowana jako wizytówka Pomorza. Celem plebiscytu jest promocja produktów i usług, które powstały na Pomorzu, promocja samych firm i potencjału gospodarczego regionu. Niebagatelne znaczenie ma ogromny zasięg promocyjny.
- Dziękujemy za to prestiżowe wyróżnienie, które mam nadzieję przyciągnie do Wejherowa turystów pragnących poznać najnowszą wejherowską atrakcję turystyczną – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Powstawaniu szlaku towarzyszyło kilka głównych założeń - ułatwienie zwiedzenia miasta i poznania jego historii i tradycji. Wejherowo jest silnie związane z kulturą regionu, stąd za elementy prowadzące szlak, wybrano właśnie kaszubskie nutki.
Spacerując ulicami Wejherowa można natrafić na czternaście kolumn z rzeźbami popularnej na Kaszubach wyliczanki, zwanej nutkami kaszubskimi czy kaszubskim abecadłem. Podążając za kolejnymi elementami piosenki, turyści poznają miasto i jego historię. Początek szlaku został wyznaczony przy Kościele św. Anny, najstarszym miejskim zabytku, ufundowanym przez Jakuba Wejhera, założyciela miasta. Po drodze turyści zatrzymają się w parkach i w urokliwej okolicy rzeki Cedron, przejdą deptakiem Starego Miasta, trafią też na Stary Rynek, gdzie znajduje się pomnik Jakuba Wejhera i ratusz, w którym można zobaczyć m.in. salę tradycji, makietę miasta oraz Kalwarii Wejherowskiej. Szlak zawiedzie nas również do nowoczesnego budynku Filharmonii Kaszubskiej. W Parku Miejskim na ławce, patrząc na zabytkowy Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, przysiadł Kaszuba w stroju regionalnym, który wieńczy szlak nut kaszubskich. Obok postaci umieszczony został kamień z wygrawerowanym całym alfabetem, a Kaszub wygrywa i wyśpiewuje melodię tradycyjnej wyliczanki, która prowadziła turystów po mieście.