41 pozycji książkowych zostało zgłoszonych do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego w Wejherowie na konkurs Gryf Literacki 2016.
- Celem konkursu jest popularyzacja biblioteki, książek i czytelnictwa w regionie, a przede wszystkim upowszechnianie informacji na temat aktualnie ukazującej się na rynku wydawniczym literatury regionalnej oraz promowanie autorów książek o tematyce regionalnej. Tegoroczna edycja konkursu zapowiada się niezwykle ciekawie ze względu na dużą ilość publikacji zgłoszonych do konkursu - mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie informując, że finał Gryfa Literackiego 2016 odbędzie się 8 marca br. w siedzibie biblioteki przy ul. Kaszubskiej 14.
Jak dodaje o wyborze laureata – jednego z czterdziestu jeden – zadecyduje kapituła konkursu złożona z dotychczasowych laureatów konkursu. W jej skład wchodzą: Maciej Skok - autor „Przewodnika po Wejherowie i okolicach”, Janusz Mamelski –autor „Legend Kaszubskich”, Stanisław Janke - autor przekładu kaszubskiego „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, Piotr Schmandt – autor powieści „Gdański Depozyt”, Maria Krośnicka – współautorka książki „Gerard Labuda – Żeglarz na oceanie nauki”, Aleksandra Michalak – autorka książki „Matka Sanepid”, Józef Franciszek Wójcik – autor książki „Kaszubskie losy”, Henryk Połchowski – autor książki „Wojenne Losy”, Eugenia Drawz – autorka powieści „W cieniu Piaśnicy” oraz Michał Jeliński – kierownik Wydziału Kultury Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM Wejherowo i Danuta Balcerowicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. Jurorzy na wydanie swoich opinii mają czas do początkowych dni marca. Po zapoznaniu się z publikacjami jurorzy mając do swojej dyspozycji w sumie po 10 punktów, przyznają je nominowanym wedle swojego uznania.
Od kilku dni na stronie biblioteki (www.biblioteka.wejherowo.pl) publikowane są informacje o książkach zgłoszonych do konkursu – codziennie jedna pozycja. Zgłoszenia przyjmowano do końca stycznia 2017 roku. Zgodnie z Regulaminem do konkursu można było zgłaszać wydawnictwa, które ukazały się pod koniec 2015 lub w 2016 roku. Musiałyby być związane z powiatem wejherowskim, wydane na terenie powiatu wejherowskiego lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy powiatu wejherowskiego.
Dotychczas czytelnicy strony bibliotecznej poznali zaledwie kilka pozycji spośród 41 kandydatów. Pierwsze zaprezentowane pozycje to: Fabryka Pokory” Piotra Schmandta, „Lato – jak złota rękawiczka” Adama Kleina-Baruna, „Tłumaczenia z kaszubskiego” – praca zbiorowa wydana przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, tomiki poetyckie o. Tarsycjusza Krasuskiego „Notatnik” i „Uzdrowienie”, „Wejherowskie Wojenki Wyborcze” Mirosława Odynieckiego i „Szescdzesątka” Stanisława Jankego.
Zapraszamy Czytelników do odwiedzania strony internetowej wejherowskiej biblioteki. Każdego dnia na tej stronie będzie pojawiać się informacja o książce i jej autorze, kandydujących do nagrody i tytułu „Gryf Literacki2016”. Pełen wykaz nominowanych tytułów i autorów znajduje się również na stronie internetowej biblioteki.
Na zdjęciu: Eugenia Drawz - laureatka Gryfa Literackiego 2015 za powieść "W cieniu Piaśnicy"