To inicjatywa Joanny Lewandowskiej z portalu TRInO, która w kwietniu br. wraz z grupą 116 osób ze Stowarzyszenia Miłośników Turystyki "Włóczykij", przemierzyła wejherowskie szlaki w ramach tygodniowego Włóczykijowego TRInOwania, a następnie dokonała ich szczegółowego opisu i skatalogowania. Teraz trasy trafiły oficjalnie na strony projektu TRInO http://trino.pttk.pl/ i są dostępne dla wszystkich chętnych. W jednej z nich ujęta jest najnowsza atrakcja, czyli fontanna św. Franciszka.
- Trasy bardzo się spodobały, również rodzinom z dziećmi. Niektórzy dopiero dzięki nim dowiedzieli się czegoś o historii miasta i ważnych dla niego postaci, inni zajrzeli do Wejherowa po latach i byli zaskoczeni, jak bardzo się zmieniło – mówi Joanna Lewandowska.
Trzeba zaznaczyć, że do każdej z tras dołączona jest mapka z historią, a także ciekawy zestaw pytań do poszczególnych punktów trasy. Należy bowiem podkreślić, że idąc z mapą i kompasem po wyznaczonych trasach mamy okazje zdobywać punkty do Odznaki TRInO.
TRInO - Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację - to imprezy z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).
Udział w imprezach na orientację, w tym również turystyczno-rekreacyjnych TRInO polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe według dowolnie wybranej przez uczestnika (zespół) trasy. Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do karty startowej. Na trasach TRInO punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania. Potwierdzenie obecności przy punkcie (powierdzenie PK) odbywa się poprzez wpisanie odpowiedzi na zadane pytanie - wynikające z dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu. Istotne jest więc odnalezienie właściwego miejsca (PK).
Zachęcamy do odwiedzenia portalu internetowego http://trino.pttk.pl/, a także do odwiedzenia Wejherowa, by przejść się trasami TRInO.