W okresie wakacji Urząd Miejski w Wejherowie przeprowadził badania ankietowe wśród turystów odwiedzających salę tradycji i historii w ratuszu. Na około 2 000 osób, które odwiedziło w ciągu lipca i sierpnia nasze sale z makietami, aż 250 osób zechciało wypełnić ankietę. Biorąc pod uwagę grupy zorganizowane (nawet po 50 osób), które wypełniały 1 ankietę, można uznać próbę za reprezentatywną.
Celem badań ankietowych było m.in. poznanie preferencji turystów dotyczących wypoczynku w Wejherowie oraz poznanie uwag mogących posłużyć przy planowaniu kolejnych działań promocyjnych. Poniżej prezentujemy omówienie wyników ankiet.
1. Na pytanie "Skąd dowiedzieli się Państwo o Wejherowie?" 40 % turystów odpowiedziało, że od znajomych i rodziny, 30% zostało zachęconych do przyjazdu do Wejherowa poprzez artykuły i reklamy w prasie, magazynach turystycznych i na podstawie informacji zawartych w przewodnikach. Niecałe 10 % zaczerpnęło informacji z internetu, zaś pozostała część z audycji telewizyjnych i radiowych, targów turystycznych, z ulotek Wejherowa w miejscach, w których byli zakwaterowani czy też z Punktów Informacji Turystycznej.Badanie pokazuje jak ważne są wrażenia turystów wyjeżdżających z naszego miasta, gdyż później zadowoleni z pobytu w Wejherowie polecają nasze miasto swoim znajomym.
2. Z ankiet dowiedzieliśmy się, gdzie przyjeżdżający do Wejherowa turyści byli zakwaterowani. Były to miejscowości w kolejności: Karwia, Jastrzębia Góra, Dębki, Białogóra, Gdynia, Sopot, Ostrowo czy Władysławowo, Jurata, Hel oraz szereg innych miejscowości z Kaszub.W wymienionych miejscowościach co roku, przed i w sezonie turystycznym, prowadzona jest akcja promocyjna przez pracowników Urzędu Miejskiego w Wejherowie, co okazuje się skuteczne.
3. Na podstawie ankiet możemy stwierdzić, że najwięcej turystów przyjechało do Wejherowa z województwa mazowieckiego (22%, czyli co 5 turysta), następnie ze śląskiego (14%), małopolskiego i łódzkiego po 10% oraz pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego. W tych ośrodkach miejskich Wejherowo wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Północnych Kaszub "Norda" co roku prezentuje się na targach turystycznych.
4. W okresie letnim aż 78% badanych turystów przebywało w Wejherowie 1 dzień, 8 % przyjechało na weekend i tyle samo na urlop około tygodniowy.
5. Wśród preferowanych form spędzania wolnego czasu na Wybrzeżu goście wymieniali najczęściej: zwiedzanie atrakcji turystycznych (42%), plażowanie (26%) oraz jazdę na rowerze i turystykę pieszą (21%). Jest to duża szansa dla Wejherowa ponieważ najwięcej czasu turyści poświęcają na zwiedzanie.
6. Na pytanie otwarte (bez sugestii odpowiedzi) "Co najbardziej podoba się Państwu w Wejherowie?" najczęściej wpisywane były rynek, starówka, kalwaria, ratusz, makieta i sala tradycji, obsługa turystów w ratuszu, klasztor, Pałac Przebendowskich, ale także życzliwość mieszkańców, czystość, park , obiekty sportowe czy dbałość o tradycje i kulturę.
7. Na pytanie również o charakterze otwartym "Co Państwa zdaniem jest niezadowalające w Wejherowie i należałoby to zmienić?", co ciekawe, najczęściej wpisywane były samodzielnie przez turystów uwagi: jestem zbyt krótko by to stwierdzić (20%), wszystko jest OK. (16%), oznakowanie miasta i kalwarii (15%) oraz za mała liczba parkingów, dworzec PKP, ulica Wałowa czy brak restauracji z daniami kaszubskimi.Już wkrótce w ramach projektu unijnego renowacji Kalwarii Wejherowskiej, wykonanych zostanie na kalwarii i na drogach dojazdowych do miasta, kilkadziesiąt kierunkowskazów i znaków informacyjnych wskazujących dojazd do kalwarii i nie tylko.
8. Ostatnie pytanie "Czy polecilibyście Państwo Wejherowo znajomym jako miejsce, które warto odwiedzić lub spędzić urlop?" - Tak - 96,7%, trudno powiedzieć - 3,3%, nie - 0%.
Wzór ankiety i wyniki badania opracował: Jacek Thiel - Z-ca Kierownika Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Turystyki.