Kilka tysięcy osób przybyło 17 maja późnym wieczorem na Kalwarię Wejherowską, aby obejrzeć wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne typu światło i dźwięk pt. "Weiheropolis". Zostało ono wymyślone i przygotowane specjalnie na okoliczność oddania do użytku odrestaurowanej Kalwarii Wejherowskiej - perły sakralnej Kaszub i Pomorza.
W czasie uroczystości wszystkie kaplice były otwarte cały dzień
Przed rozpoczęciem przedstawienia prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt przypomniał, że Kalwarię Wejherowską udało się ją odrestaurować ze środków pozyskanym przez miasto z funduszy Unii Europejskiej, a było to możliwe dzięki pomocy wielu osób oddanych miastu i kalwarii. Prezydent uhonorował osoby zasłużone dla tego dzieła.
Podziękowania za renowację kalwarii
Prezydent powiedział, że pierwszą osobą, której należy się podziękowanie jest ks. abp. Tadeusz Gocłowski (czytaj na stronie 5 Nowin). Medale pamiątkowe wybite z okazji zakończenia renowacji kalwarii otrzymali: o. Adrian Buchcik - Minister Generalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, o. Tyberiusz Nitkiewicz - gwardian klasztoru i kustosz Kalwarii Wejherowskiej, Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego i Wicemarszałek Mieczysław Struk, Marek Biernacki - poseł do Sejmu RP, Małgorzata i Sławomir Musiela z firmy Restauro - główny wykonawca renowacji, Paweł Piechota - właściciel firmy P&P wykonawcy oświetlenia kalwarii i radny wojewódzki poprzedniej kadencji, Wojciech Kozłowski - zastępca prezydenta miasta Wejherowa, inicjator renowację kalwarii.
Statuetka dla arcybiskupa została przekazana w czasie mszy dziękczynnej
Prezydent wręcza medal posłowi Markowi Biernackiemu
- Panie Prezydencie, pragnę wyrazić wdzięczność i uznanie ze strony nas franciszkanów, którym z woli założyciela miasta Jakuba Wejhera została powierzona opieka nad kalwarią, przede wszystkim w wymiarze duchowym, za wyjątkowe zrozumienie roli kalwarii dla tożsamości miasta i za podjęcie się tak wielkiego dzieła odnowienia kaplic i ich otoczenia. Panie prezydencie, Pan i pańscy współpracownicy i wielu ludzi dobrej woli dokonaliście czegoś niezwykłego, a trzeba byloby powiedzieć, niemal historycznego, dzieła cudownego - powiedział o. Adrian Buchcik, Prowincjał Franciszkanów.
Weiheropolis - widowisko światło i dźwięk
Po raz pierwszy Kalwaria Wejherowska stała się miejscem naprawdę niezwykłego widowiska typu światło i dźwięk, łączącego cechy pokazu historycznego, religijnego, muzycznego i multimedialnego. Weiheropolis opowiada o religijnych i historycznych uwarunkowaniach powstania Wejherowa i roli Kalwarii w życiu duchowym Kaszub.
Widowisko obejrzały tłumy ludzi
Widowisko rozpoczyna się pojawieniem się ducha Jakuba Wejhera, który jako narrator snuje opowieść o swoim losie, w tym o bitwie, w której uczestniczył pod twierdzą Biała i cudownym ocaleniu. Te opowieść ilustruje scena bitwy z udziałem rycerzy (wybuchy ognia z efektownym wystrzałem armatnim). Pokazane jest zawalenie się murów twierdzy i zasypanie młodego Jakuba Wejhera, którego spod ruin wydobywają żołnierze. W podziękowaniu za cudowne uratowanie życia Jakub Wejher składa ślubowanie, że w swoich włościach założy miasto i kalwarię. W kolejnych monologach Wejher mówi o realizacji swojej obietnicy a następnie o bolesnych losach swojego miasta, w tym o pruskiej germanizacji i hitlerowskim ludobójstwie. W widowisko wplecione są sceny z Misterium Męki Pańskiej, w tym sąd nad Chrystusem i ukrzyżowanie. Podczas rozgrywanych scen pojawiają się postaci aniołów i diabłów (symbolizujące dobre i złe moce, a także grzechy i pokusy, stające na drodze w dążeniu do ideałów i marzeń). Ukazują one uczucia jakie towarzyszyły w różnych momentach życia założycielowi miasta, a także uosabiają odwieczną walkę dobra ze złem, czego doświadcza każdy człowiek.
Nocne Misterium ma urok magiczny...
W nawiązaniu do Chrystusowej Golgoty pokazana jest porażająca scena ukazująca grupę więźniów, w tym kobiety i dzieci, prowadzonych przez niemieckich żołnierzy na rozstrzelanie, a kończąca się odgłosem serii karabinów maszynowych. Widowisko kończy Wniebowstąpienie Chrystusa. Następnie las i niebo rozświetlił wspaniały pokaz świateł laserowych i zabrzmiała radosna pieśń specjalnie skomponowana do tego widowiska przez Cezarego Paciorka śpiewana przez wszystkich aktorów widowiska. Artyści kilkakrotnie bisowali na życzenie publiczności.
Twórcy i obsada Weiheropolis
Scenariusz i reżyseria: Jacek Spychała. Muzyka: Cezary Paciorek. Teksty: Tomasz Pohl i Jerzy Stachurski. W roli Jakuba Wejhera: Florian Staniewski. Akordeon: Cezary Paciorek. Saksofon: Zbigniew Namysłowski.
Lasery, bajery...
Wystąpili: "Misternicy Kaszubscy" pod kier. Wojciecha Rybakowskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Ariergarda", Diakonia Muzyczna "Jezus Żyje", Teatr Historyczny "Baszta Maślankowa", Teatr Ognia. Współpraca: Wejherowskie Centrum Kultury. Patronat Honorowy: Ks. abp Tadeusz Gocłowski, Minister Generalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Adrian Buchcik, Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Patronat Medialny: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Kaszebe, Polska - Dziennik Bałtycki, Wrota Pomorza, Panorama Powiatu Wejherowskiego, TK Chopin i TV Wejherowo.
Więcej zdjęć z uroczystości i spektaklu można zobaczyć na stronie kalwaryjskiej - www.kalwariawejherowska.pl w dziale Aktualności, zakładka Galerie zdjęć.