Widowiskową rekonstrukcją powitania przez Antoniego Abrahama wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku rozpoczęła się w naszym mieście uroczystość 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.
W uroczystości w Wejherowie wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, który wcześniej uczestniczył w obchodach 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku i we Władysławowie. Główne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Bałtykiem odbyły się tradycyjnie w Pucku. Przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejechał specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Pociąg zatrzymał się m.in. w Gdańsku, gdzie przywitali go zebrani na dworcu mieszkańcy, by następnie odjechać do Pucka.
Mieszkańcy Wejherowa świętowali Zaślubiny Polski z morzem na wejherowskim rynku. Obejrzeli m.in. widowiskową rekonstrukcję powitania wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku, przez Antoniego Abrahama. Oprawę muzyczną zapewnił m.in. wejherowski chór Camerata Musicale i chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod orkiestrą Aleksandry Janus. Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Jakuba Wejhera - założyciela miasta. Po spotkaniu z mieszkańcami, Prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Wieczorem w Filharmonii Kaszubskiej odbył się okolicznościowy uroczysty koncert zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu „Niepodległa”.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie odbywająca się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wystawa „Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich”. Wystawa dostępna będzie od 11 lutego od godz. 15.30.