Co możemy zrobić jako dorośli w trudnych dla naszych dzieci sytuacjach, jak w sposób inspirujący dla rozwoju rozwiązywać konflikty, jak się z nimi komunikować – m.in. tym zagadnieniom poświęcona była konferencja "Klimat Szkoły. Tworzymy go razem!" zorganizowana w Filharmonii Kaszubskiej. Wzięli w niej udział naukowcy, pedagodzy i rodzice.
Podczas konferencji edukacyjnej "Klimat Szkoły. Tworzymy go razem”, o znaczeniu zdrowia psychicznego w aspekcie wychowania i edukacji mówiła Małgorzata Nowicka - prezes Instytutu Edukacji Pozytywnej. Problem samobójstw i zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży, a także jak możemy zapobiegać jako dorośli, przybliżyli dr Maciej Ciechomski - psycholog i Renata Wiśniewska - mediator.
Wiktoria Kowalska – pedagog, podkreślała, jak ważne jest stworzenie komunikacji, która buduje porozumienie i wartościowe relacje sprzyjające dobremu rozwojowi każdego dziecka, Podczas konferencji mowa też była o korzyściach z mediacji rówieśniczych oraz o tym, że podstawą poczucia bezpieczeństwa w szkole są zdrowe, pozytywne relacje – i o tym, jak je budować w praktyce (m.in. motywujące do pozytywnego myślenia komunikaty, rozwiązywanie konfliktów bez przemocy, klarowne dla wszystkich zasady).
W konferencji wziął udział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, który podkreślił, że spotkanie naukowców, szkolnych praktyków i rodziców miało pokazać, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów i szukanie wspólnej płaszczyzny porozumienia.
"Mediacje w szkole” to element wieloletniego projektu “Klimat szkoły. Tworzymy go razem” współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.