Efektywność i ekologia – to główne cele nowej inwestycji w ciepłowni Nanice w Wejherowie. Największym atutem powstającej elektrociepłowni będzie silnik firmy Rolls-Royce, urządzenie wykonane w najnowocześniejszej światowej technologii.
24 stycznia br. nastąpiło oficjalne przekazanie terenu pod budowę źródła wytwarzającego energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem.
Latem silnik będzie samodzielnie zaopatrywał w ciepłą wodę miasto Wejherowo (średni pobór letni: 4 MW cieplne). Natomiast w sezonie grzewczym silnik będzie wstępnie podgrzewał wodę, która w drugim stopniu będzie podgrzewana przez kotły węglowe. Taki proces technologiczny nosi nazwę kogeneracji.
Dzięki kogeneracji proces produkcji ciepła może przebiegać przy bardzo wysokiej sprawności – na poziomie 85%. Elektrociepłownia pozwoli zaoszczędzić 10 tys. ton węgla rocznie. Zmniejszy się również emisja SO2 oraz szkodliwych pyłów. To kontynuacja prac modernizacyjnych prowadzonych przez spółkę OPEC na obszarze Wejherowa, następny krok w przyszłość z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Dyrektor techniczny OPEC Gdynia Janusz Różalski podkreśla fakt, że zastosowana technologia jest rozwiązaniem topowym, jednym z najlepszych w Europie.
OPEC Sp. z o. o. otrzymał grant Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wybudowanie w Wejherowie elektrociepłowni opartej o silnik gazowy. Całkowity koszt projektu wynosi 25 mln zł; dofinansowanie zewnętrzne – 7,4 mln zł.
Wykonawcą robót związanych z budową elektrociepłowni jest Konsorcjum: INTROL SA i GROS-POL PLUS Sp. z o.o. Zakładany termin uruchomienia instalacji – wrzesień 2012 r.
W podpisaniu dokumentów przekazania nieruchomości pod inwestycję uczestniczyli m.in. prezes Zarządu – dyrektor OPEC Spółka z o.o Gdynia Aleksander Wellenger, kierownik kontraktu Sylwia Juraszczyk z firmy INTROL SA i zastępca prezydenta Miasta Wejherowa Piotr Bochiński. Przypomnijmy, że Miasto Wejherowo jest udziałowcem Spółki OPEC Gdynia, która jest jednocześnie głównym inwestorem tego przedsięwzięcia.