Prelekcje podróżnicze, pokazy zdjęć i filmów, warsztaty, konkursy, a także rajd na orientację i spływ kajakowy rzeką Redą, towarzyszyły 8. Festiwalowi Przygoda "Wanoga", który w dniach 4-6 października br. odbywał się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. W "Wanodze" wzięło udział około 2 tys. uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać opowieści 20. prelegentów-podróżników.
Festiwal Przygody "Wanoga", to najwieksza tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce, której nazwa nawiązuje do słowa w języku kaszubskim, czyli wycieczki, podróży lub wędrowania. Wydarzenie jest inspiracją do pogłębienia wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.
Główny organizator "Wanogi" Michał Witkiewicz - podróżnik z Polskiego Klubu Przygody, a także pracownik naukowy Wydziały Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, mówi że przy organizacji imprezy, oprócz Wejherowskiego Centrum Kultury, współpracuje z nim liczna grupa studentów i wolontariuszy.
"Wanoga" wzbudza coraz większe zainteresowanie, nie tylko w Wejherowie, Trójmieście i województwie. Przyjeżdżają na nią miłośnicy podróży z całego kraju. A prelekcje na temat różnych stron świata połączone z prezentacją zdjęć i filmów stanowią niebywałą atrakcję. Specyfiką "Wanogi" jest to, że wszyscy podróżnicy traktowani są na równi. Nie ma nagród za podróże, ani oceny wypraw. W czasie trzech dni, a raczej popołudni i wieczorów, można było dowiedzieć się wiele na temat różnych zakątków świata, obyczajów i zwyczajów odległych kultur i społeczeństw, a często miejsc, do których nie są organizowane standardowe wycieczki biur podróży.
Wśród gości "Wanogi" byli w tym roku m.in. laureaci gdyńskich "Kolosów", a także podróżnicy o imponujących dokonaniach jak np. himalaiści i polarnicy, a także zwyczajni wędrowcy. Trudno wymienić wszystkich. Atrakcyjnych prelegentów w tegorocznej "Wanodze" nie brakowało. Wielu słuchaczy zgromadził znany himalaista Krzysztof Wielicki, który opowiadał o szczycie K2 (8611 npm.), także Piotr Opacian, gdy opowiadał o spływie dziką rzeką Rosjii - Oleniok, czy znawca syberyjskich zakątków Romuald Koperski, jak również doświadczony traper Afganistanu i znawca kultur Bliskiego Wschodu Andrzej Meller. Spore zainteresowanie towarzyszyło też prelekcji podróżnika o wejherowskim rodowodzie Marka Połchowskiego, który wraz z Norbertem Pokorskim, przemierzył niedostępne obszary północnej Grenlandii w porze zimowej, co o mało nie przypłacił życiem.
Jak zapewnia Michał Witkiewicz zainteresowanie tegoroczną „Wanogą” było ogromne, co potwierdza wysoka frekwencja na wszystkich spotkaniach. Bilety na imprezę zostały wyprzedane "na pniu".
- Tak naprawdę w tym roku gościliśmy na "Wanodze" same gwiazdy - stwierdza Michał Witkiewicz.
Podczas zakończenia festiwalu Michał Witkiewicz złożył podziękowanie patronom, sponsorem oraz swoim najbliższym współpracownikom. Natomiast gratulacje organizatorom, prelegentom i uczestnikom złożył zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, podkreślając, że na całokształt przebiegu „Wanogi” składa się olbrzymi zapał i talent organizacyjny Michała Witkiewicza. Potwierdziły to gorące oklaski.
W końcowe części spotkania odbywało się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów, które wręczali uczestnikom: zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz oraz Jolanta Rożyńska - dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury.
Wiele ciepłych słów pod adresem wejherowskiej "Wanogi powiedziała nam mieszkanka Gdyni - Marianna Targan, która często bywa na gdyńskich "Kolosach".
- Uważam, że Wanoga, to zupełnie coś innego niż Kolosy, choć z pozoru to imprezy bardzo podobne. Przede wszystkim tutaj panuje inny klimat. Kolosy są bardziej oficjalne i wyreżyserowane, a na Wanodze - mimo obecności ponad 300 osób na sali, panuje kameralna atmosfera. Na Wanodze jest zdecydowanie większy luz, a podróżnicy często swobodnie mówią o swoich przeżyciach i odczuciach osobistych - mówi Marianna Targan dodając, że w Wejherowie podróżnik staje twarzą w twarz z widzami i ma bezpośredni kontakt z publicznością.
Dodajmy, że organizatorom udało się pozyskiwać wielu partnerów, sponsorów i patronów. Festiwalowi patronowali honorowo: Marszałek Województwa Pomorskiego MIeczysław Struk, Starostwa Wejherowski Gabriela Lisius i Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Patronat medialny gwarantowali: Miesięcznik "Poznaj Świat", Radio Gdańsk, Radio Koszalin i Adventure HD. Zaś współpraca medialna prowadzona była przez kilkanaście wydawców m.in. Gazetę Wyborczą, News Polsat, Radio RMF, Jedynkę Polskiego Radia, Dziennika Bałtycki, trojmiasto.pl, TTM itp.