Podróż historyczną na Warmię w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” zorganizował udanie w dniach 1-3 października br. wejherowski oddział Związku Inwalidów Wojennych RP. W podróży wzięli też udział przedstawiciele Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Uczestnicy podróży odwiedzili Las Szpęgawski - ważny ślad niemieckiej zbrodni z 1939 r. na cywilnej ludności polskiej, gdzie zostały złożone kwiaty. Po drodze obejrzeli zamek krzyżacki w Malborku i miejsce bitwy pod Grunwaldem. Na polach grunwaldzkich zwiedzili tamtejsze muzeum z przewodnikiem.
W piątkowe przedpołudnie był czas na zwiedzenie starówki olsztyńskiej. Turyści-seniorzy poznali Bazylikę Mniejszą pw. św. Apostoła Jakuba, Wysoką Bramę, urocze uliczki Śródmieścia a przede wszystkim zwiedzili Muzeum Warmii i Mazur znajdującym się w Zamku Biskupów, gdzie pracował Mikołaj Kopernik (przewodniczka opowiadała jedynie na dziedzińcu zamkowych, resztę trzeba było obejrzeć i poczytać). W Olsztynie mieli okazję zobaczyć profesjonalne studio nagrań muzyka Cezarego Makiewicza, a po południu zwiedzili Gietrzwałd – miejsce 160. objawień Matki Bożej w 1877 roku i uzdrawiającym źródełkiem, gdzie z wielką mocą wskrzesił się duch narodowego wyzwolenia spod udręki zaborców.
W sobotnie przedpołudnie turyści-seniorzy zwiedzili Zamek w Lidzbarku Warmińskim z przewodnikiem, gdzie rezydował i tworzył biskup Ignacy Krasicki, a także Seminarium OO. Werbistów w Pieniężnie. Wchodzili tutaj w stan kapłański i przebywali przed wyjazdem na misje zagraniczne zakonnicy z Kaszub, m.in. znani w Wejherowie bracia Wincenty i Stefan Wroszowie z Przetoczyna.
Krótka i niedaleka wyprawa na pobliską Warmię spodobała się uczestnikom, którzy wyrazili zadowolenie, że po półrocznym okresie uciążliwej izolacji mieli okazję wypocząć aktywnie, zrelaksować się i zwiedzić ważne miejsca związane z historią Polski.
Z uwagi na pandemię zachowywali szczególne środki ostrożności. Przed wyjazdem i wejściem do autobusu wszystkim zmierzono temperaturę, co odbywało się również przed wejściem do każdego odwiedzanego muzeum. W pomieszczeniach obowiązywało noszenie maseczek. Często dezynfekowano dłonie. Starano się zachowywać bezpieczne odległości. Jedynie w przypadku pozowanych zdjęć grupowych zdejmowano na chwilę maseczki i skracano dystans pomiędzy uczestnikami.
Podziękowania za pomoc w przygotowaniu tej podróży historycznej organizatorzy i uczestnicy kierują do sponsorów: Prezydenta Miasta Wejherowa, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Wójta Gminy Wejherowo a także firm: Dolfit, FB Świder, Ślusarstwo Stanisław Wójcik oraz firmy ubezpieczeniowej Inter-Teresa Kapłon-Woźniak.