Już piąty rok z kolei na wejherowskim rynku odbywają się warsztaty malarskie prowadzone przez Stowarzyszenie Plastyków ZK-P im. Stefana Lewińskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa.
Jak informuje Tadeusz Trocki - pomysłodawca i inicjator warsztatów, trwają one od maja do września i mają miejsce w środy i soboty, a także w inne dni pogodne.
- Do nas może przyjść i usiąść każdy, kto ma ochotę, obojętnie czy chce porozmawiać, czy malować wspólnie z nami. Może malować pięć minut, a nawet godzinę dłużej, wszystko zależy od samego zainteresowanego, w zależności ile ma czasu i zapału. Te warsztaty, to mój autorski pomysł, który rozwijam i promuję od 5 lat. Każdego roku dostaje zgodę prezydenta Wejherowa na prowadzenie warsztatów i cieszy mnie, że coraz więcej osób przychodzi do nas razem malować – mówi Tadeusz Trocki dodając, że cieszy go kiedy mieszkańcy i turyści oglądają ich pracę, a także komentują to, co widzą na wystawionych lub malowanych na żywo obrazach.
Warsztaty i towarzysząca im wystawa obrazów tworzą klimat miasta, na co składa się też muzyka różnych artystów grających i śpiewających na deptaku.
- Kilka dni temu odwiedziła nas Anna Dymna, która wcześniej robiła zdjęcia przy fontannie św. Franciszka. Później podeszła do nas, wyraziła zainteresowanie tym co robimy. A nasza prezes - Teresa Uzdrowska, podarowała jej swój obraz, z czego pani Anna była bardzo zadowolona. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie – mówi Tadeusz Trocki.
Jak zapewnia największe zainteresowanie malarstwem i malowaniem przejawiają dzieci. Artyści pozwalają dzieciom malować na swoich sztalugach, a bywa że nawet na obrazach, co wywołuje aplauz u najmłodszych. Dzieci jednak są niecierpliwe i dość szybko potrafią się malowaniem znudzić.
Warsztaty mają walor edukacyjny, dlatego wejherowscy plastycy chętnie udzielają różnych informacji na temat miasta Wejherowa, a także technik malowania, bo to może zachęcić przechodniów do odwiedzenia wystawy malarskiej w Filharmonii Kaszubskiej, Miejskiej Bibliotece Publicznej czy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki kaszubsko-Pomorskiej, a być może gdzieś indziej podczas wakacyjnego wypoczynku.
Prowadzone warsztaty malarskie są na pewno też formą promowania miasta. Podobne warsztaty i ekspozycje można oglądać w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, czy w Sopocie. To godne uznania, że również wejherowscy artyści-amatorzy postanowili wyjść ze sztuką na ulicę. Dzięki temu można zobaczyć jak powstaje obraz, spróbować swoich sił w malowaniu. Można też kupić świeżo namalowany obraz i zawiesić na ścianie swojego mieszkania.