Jak dbać o swoją kondycje psychiczną, by dbać o innych, jak wychowanie fizyczne może przekładać się na dobre samopoczucie ucznia, jak rozpoznawać stres u dziecka, jego potrzeby i w końcu, jak wspierać młodego człowieka w trudnej sytuacji – tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty z pierwszej pomocy psychologicznej, które został przeprowadzone w Filharmonii Kaszubskiej.
W warsztatach wzięli udział nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół z Wejherowa i powiatu wejherowskiego oraz psycholodzy i pedagodzy z województwa pomorskiego. Jak mówi koordynator warsztatów Elżbieta Majerowska, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie, wydarzenie to jest jednym z elementów pilotażowego programu organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia.
- Podczas warsztatów staramy się wypracować sposób reagowania na problemy dzisiejszego świata – począwszy od problemu uchodźców wojennych po wyzwania dotyczące np. cyfryzacji życia – mówi Elżbieta Majerowska. - Jeden z paneli warsztatów poświęcony był umiejętności radzenia sobie ze stresem, a w przypadku trenerów i nauczycieli, pedagogów czy psychologów odnajdywania pierwszych symptomów, które mogą sygnalizować poważniejsze zmiany psychofizyczne i nawet zmiany psychiatryczne. Aby pracować nad umysłem drugiego człowieka, trzeba przede wszystkim ustabilizować psychofizycznie siebie.
Warsztaty oparte były głównie o ćwiczenia praktyczne.
- Dzisiaj stres dotyka nie tylko nas dorosłych, ale również nasze dzieci, które spotykają ze stresującymi sytuacjami związanymi ze szkołą, oceną przez rówieśników, z Internetem, który niesie ze sobą nie tylko możliwości edukacyjne i poznawcze, ale też pewne zagrożenia – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Temat stresu, który poruszamy podczas tego wydarzenia, którego miasto jest współorganizatorem, nie jest w przestrzeni wystarczająco słyszalny. Dzięki takim warsztatom możemy choć na chwilę się zatrzymać, nauczyć jak pomagać najpierw sobie, aby następnie pomóc naszym dzieciom.