Trwa składanie wniosków w czwartej edycji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Autorzy projektów, którzy mają wątpliwości czy zostały prawidłowo przygotowane pod względem formalnym lub czy w ogóle możliwa jest ich realizacja z uwagi na przepisy i inne okoliczności, mogą zapytać się o to ekspertów z rożnych wydziałów Urzędu Miejskiego. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Takie pytania były już kierowane do urzędu.
Działania zaproponowane przez mieszkańców, muszą należeć do zadań własnych miasta, a także uwzględniać zasady legalności, gospodarności i celowości. Tylko na takie zadania można wydatkować zgodnie z prawem środki publiczne. Jeśli wnioskodawcy mają wątpliwości czy tak jest, mogą zapytać się o to w urzędzie.
- Zdarza się również, że realizacja proponowanych przez mieszkańców projektów jest uzależniona od innych instytucji lub urzędów, które muszą wydać odpowiednie zgody lub nawet w nich uczestniczyć. Nie wszystkie projekty są realizowane jedynie przez miasto, np. w zakresie dróg, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa. W przypadku inwestycji można sprawdzić czy w konkretnym miejscu możliwe jest w ogóle uzyskanie pozwolenia na daną budowę. - wyjaśnia zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz - Dlatego warto sprawdzić przed złożeniem projektu, czy nie będzie potem obiektywnych i niezależnych od nas przeszkód w jego realizacji. W przeszłości, przy poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego, takie sytuacje się zdarzały, np. inny urząd zapowiadał, że nie uzgodni realizacji jakiegoś zamierzenia i projekt na etapie oceny formalnej nie mógł zostać zaakceptowany do głosowania, gdyż był niewykonalny. Oczywiście, przepisy bywają zawiłe i mieszkańcy nie zawsze mogą zdawać sobie z tego sprawę, dlatego eksperci z rożnych wydziałów Urzędu Miejskiego pomogą to wyjaśnić.
Arkadiusz Kraszkiewicz podkreśla:
- Warto wcześniej zapytać się o wykonalność konkretnego projektu, aby unikać potem kontrowersji albo zdąrzyć zmienić swój projekt. W obecnej edycji, w ramach konsultacji, takie zapytania już były do nas kierowane z różnym skutkiem. Jeden z wnioskodawców, po wyjaśnieniu sprawy poza Urzędem Miejskim w Wejherowie, musiał zrezygnować z pierwotnego projektu, który planował złożyć i zdecydował się przygotować inny wniosek w interesującej go dziedzinie. Każdy mieszkaniec ma do tego prawo.
Przypomnijmy, że odbyły się już dwa spotkania z mieszkańcami - warsztaty dotyczące tego, jak przygotować projekt do złożenia w ramach IV Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Stale można liczyć na pomoc ekspertów - urzędników z rożnych wydziałów Urzędu Miejskiego, którzy odpowiadają na pytania mieszkańców. W zakresie inwestycji – Piotr Nowosiak, tel. 58 677 71 10, w zakresie urbanistyki i nieruchomości – Sylwia Jedynak, tel. 58 677 71 85, a w zakresie wydarzeń sportowych i kulturalnych – Michał Jeliński, tel. 58 677 70 36. Wnioski do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, można składać do 3 kwietnia.
Bieżące informację i szczegóły na: http://www.wejherowo.pl/budzetobywatelski