Wejherowianie od wielu lat z zaangażowaniem i świadomością swoich działań segregują odpady. Wzrost świadomość na temat konieczności segregacji odpadów, coraz częstsza rezygnacja z plastikowych opakowań, torebek – to najprostsze zadania, by zacząć żyć bardziej ekologicznie. Osiągnięte przez mieszkańców wyniki w zakresie segregacji odpadów w gospodarstwach domowych znajdują się na najwyższych pozycjach na tle pozostałych gmin.
Jak podkreśla Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, który przedstawił sprawozdanie z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2021 rok na terenie 8 miast i gmin należących do Związku, wejherowianom należy się szczególne wyróżnienie. I tak, osiągnięty poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania wynosi 2% (wymagany poziom to mniej niż 35%), natomiast osiągnięty poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: makulatury, metali, tworzyw sztucznych i szkła, to 33%(wymagany poziom to więcej niż 20%).
Wysoki wskaźnik recyklingu uzyskany przez nasze miasto wynika w dużej mierze z umożliwienia mieszkańcom przekazywania do odbioru oddzielnie odpadów zielonych oraz kuchennych (BIO) wytwarzanych na terenie ich nieruchomości. Miasto w ramach ponoszonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami, udostępnia darmowe pojemniki do segregacji i worki, co razem z działaniami mieszkańców w zakresie segregacji skutkuje wysokim poziomem recyklingu.
Jednak nie zapominajmy, że poprzeczka stawiana w polskim i unijnym prawie idzie coraz wyżej. W dodatku nie osiągnięcie poziomów recyklingu w danym roku wiązać się będzie z bardzo bolesnymi karami finansowymi dla gmin. Oznacza to, że przed mieszkańcami i samorządami nadal stoją duże wyzwania.