1 sierpnia w czwartek w ramach ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie na życie” Wejherowo odwiedził specjalny TIR, w którym można było dokonać bezpłatnie pomiaru ciśnienia tętniczego.
Już o godz. 10 pojawili się pierwsi pacjenci, a później, podczas trwania akcji cały czas ustawiała się kolejka chętnych. Wewnątrz w dobrze oświetlonym wnętrzu pomiaru ciśnienia dokonywano na 6 stanowiskach. Ekipa doświadczonych pielęgniarek udzielała również porad specjalistycznych wręczając materiały edukacyjne i książeczki do prowadzenia ewidencji dokonywanych pomiarów.
- Ja uważam, że człowiek powinien kontrolować swoje ciśnienie krwi, ze względu na to, że grożą nam zawały i udary. Każda kontrola pozwala nam poznać ciśnienie wewnętrzne i w razie zmian zastosować odpowiednie leki – mówi Anna Gross.
- Jak się ma powyżej 80 lat, to na pewno ze względów zdrowotnych trzeba się kontrolować. Małymi odchyłkami nie należy się przejmować, ale trzeba wiedzieć jakie się ma. Przy większych zmianach trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej. Musze przyznać, że miałam nieregularne ciśnienie, ale przyjmując lekarstwa uzyskałam stabilizację, z czego się bardzo cieszę – mówi Daniela Michalska, której córka zawdzięcza zdrowie i życie kardiologom Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Pani Daniela ucieszyła się, kiedy dowiedziała się iż ta akcja profilaktyczno-charytatywna, nad którą nadzór sprawuje prof. Marian Zembala, ma na celu m.in. zbiórkę pieniędzy na Klinikę Zdrowego Serca w Zabrzu. I że za każdy dokonany pomiar sponsor akcji przeznaczy złotówkę na tę klinikę.
- Modlę się, żeby jak najdłużej działali – dodaje Pani Aniela.
- Co 3 miesiące oddaje krew honorowo i badam swoje ciśnienie. A że mam trochę za niskie, więc zawsze wtedy muszę wypić dwie kawy, jedna po drugiej. Uważam, że akcja jest bardzo potrzebna. Jeżeli ma komuś pomóc, to trzeba się przebadać. To bardzo szlachetny cel – mówi Alicja Orszulak.
629 osób skorzystało z możliwości bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi podczas akcji "Ciśnienie na życie" przeprowadzonej w Wejherowie. Z tego wynika, że każda z 6. pielęgniarek w ciągu 8. godzin obsłużyła ponad stu pacjentów. Zdaniem koordynator akcji jest to zaskakująco wysoka frekwencja, która świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców Wejherowa tym profilaktycznym-charytatywnym przedsięwzięciem i potrzebie prowadzenia tej akcji.
Jak się dowiedzieliśmy podczas pomiarów stwierdzono sporo przypadków zbyt wysokiego ciśnienia krwi, ale w większości badane osoby wiedziały o swojej dolegliwości, i była to dla nich jedynie kontrola aktualnego poziomu ciśnienia. Stwierdzono natomiast kilkanaście przypadków nadciśnienia u osób, które nie zdawały sobie z tego sprawy. Dla tych osób wizyta u lekarza i podjęcie leczenia farmakologicznego jest szansą na uniknięcie niespodziewanych komplikacji zdrowotnych związanych z utrzymującym się nadciśnieniem, w tym możliwości udaru lub zawału serca.
Polecamy stronę: www.cisnienienazycie.pl