Wejherowianie uczcili 86 rocznicę zaślubin Polski z morzem
Tradycyjną Mszą św. w kolegiacie rozpoczęli wejherowianie upamiętnienie 86. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W nabożeństwie, które odprawili dziekan wejherowski ks. prałat Tadeusz Reszka i kapelan 11 Pułku Łączności MW kmdr ppor. ks. Sławomir Szelągowski, wzięły udział władze miasta i powiatu, wojsko, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji społecznych i gospodarczych z pocztami sztandarowymi. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo pod batutą Henryka Kornackiego wokół Placu Jakuba Wejhera. Następnie udali się na Skwer im. Papieża Jana Pawła II, gdzie odbyła się ceremonia przypomnienia wydarzeń sprzed 86 lat zakończona złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności.
Uroczystość otworzył prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Tadeusz Trocki witając mieszkańców miasta i przybyłych gości, w tym posła Jerzego Budnika, prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, starostę wejherowskiego Józefa Reszkę i przewodniczącego Rady Gminy Wejherowo Romana Kotłowskiego. Atrakcją uroczystości była obecność kompanii honorowej 11 Pułku Łączności MW z Wejherowa, a przede wszystkim pododdziału historycznego.
- Wejherowo ma szczególne powody, by świętować powrót polskich ziem nad Bałtyk, bo w Wejherowie przy ul. Dworcowej już w kwietniu 1920 roku powstał Urząd Marynarki Handlowej. To do Wejherowa jako pierwszego miasta 20 lutego wkroczyło Wojsko Polskie. To Wejherowo swoją obecnością zaszczycił sam Antoni Abraham, po powrocie z Konferencji Wersalskiej, gdzie zabiegał o przyłączenie ziem kaszubskich do Polski. 10 lutego 1920 roku Polska wróciła nad Bałtyk, a Wojsko Polskie z gen. J. Hallerem na czele objęło w wieczyste posiadanie polskie morze - powiedział podczas uroczystości prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Prezydent przypomniał, że w dowód uznania za szczególne zasługi w rozwoju Polski morskiej miasto Wejherowo zostało wyróżnione w 2005 roku podczas 85. rocznicy zaślubin z morzem w Pucku Pierścieniem Hallera, który nadała miastu Liga Morska.
Dodajmy, że pododdział historyczny wystawiło Stowarzyszenie "Gdyński Szwadron Krakusów" prezentując się podczas tej uroczystości w historycznych mundurach Wojska Polskiego z 1939 roku, w jakich żołnierze polscy bronili wybrzeża przed agresją niemiecką na Polskę. Dowodzący pododdziałem prezes stowarzyszenia Wojciech Kloński powiedział, że część pododdziału wystąpiła w mundurach Szwadronu Krakusów (czyli kawalerii spieszonej), a część w mundurach kolarzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, który przed wojną stacjonował w Wejherowie.
Tekst i zdjęcia:Henryk Połchowski