W minioną niedzielę w Wejherowie uroczyście obchodziliśmy 363. rocznicę śmierci założyciela naszego miasta. Uroczystość przyciągnęła na plac Jakuba Wejhera wielu gości i mieszkańców.
Obchody rozpoczęły się tradycyjnym złożeniem kwiatów przez delegacje w krypcie klasztoru OO. Franciszkanów na trumnie założyciela miasta. Po uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych m.in. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, wszyscy przemaszerowali na plac Jakuba Wejhera, gdzie odśpiewano uroczyście Hymn Polski i Kaszubski.
Witając zgromadzonych prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Mirosław Gaffka podkreślił, że coroczne obchody śmierci Jakuba Wejhera są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu miasta, podczas których kultywowana jest jego pamięć.
Zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz zabierając głos podczas spotkania z mieszkańcami przypomniał pokrótce biografię Jakuba Wejhera, który żył zaledwie 48 lat.
- Jakub Wejher pochodził z jednej z najznamienitszych rodzin magnackich ówczesnej Polski. Był człowiekiem renesansu, osobą światłą, doskonale wykształconą, o szerokich horyzontach. Czynnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i był jednym z zaufanych doradców króla Jana Kazimierza. Życie poświęcił służbie wojskowej, biorąc udział w wielu kampaniach wojennych, gdzie dał się poznać jako dzielny żołnierz, znakomity dowódca i niezrównany strateg.
W swoim wystąpieniu zastępca prezydenta podkreślił, że mimo iż Jakub Wejher zmarł przedwcześnie na skutek krótkiej choroby, to zdołał zrobić bardzo wiele dla naszego miasta.
- Podziw budzi, ile zdołał zdziałać w tak krótkim czasie. Dzisiaj w XXI wieku podziwiamy urbanistyczne dzieło naszego protoplasty, jego wizję i zamysł pozostawienia po sobie trwałego śladu. Jakub Wejher z wielkim rozmysłem zbudował miasto od początku wyróżniające się w regionie, zaprojektowane zgodnie z wymogami ładu przestrzennego i społecznego, racjonalności struktur osadniczych i sieci infrastruktury drogowej. Założyciel Wejherowa zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta, dlatego jesteśmy dumni z jego dokonań i bogatych tradycji.
Po przemówieniach delegacje władz miasta, powiatu, okolicznych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i innych środowisk złożyły kwiaty przed pomnikiem założyciela miasta. Uroczystość zwieńczył wystrzał armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i salwa z muszkietów Chorągwi Jakuba Wejhera i Pułku Czarnieckiego.