W Domu Społecznym przy ul. Dworcowej, z Ukrainkami przebywającymi w mieście spotkał się Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. Zapewnił, że wejherowianie aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy organizując zbiórki i różnego rodzaju pomoc uchodźcom, w tym w zakresie edukacji, wsparcia zawodowego, językowego czy psychologicznego.
W Domu Społecznym przy ul. Dworcowej 12 prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny, organizowane są bezpłatne lekcje języka polskiego. Konwersacje w języku polskim odbywają się od poniedziałku do czwartki (piątki do uzgodnienia) - dla kobiet w godz. 10-12, a dla dzieci i młodzieży w godz. 15.30-17.30.
Podczas spotkania, Grzegorz Gaszta, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Wejherowie, mówił o formalnych czynnościach pozwalających na pobyt, ale także wykonywanie pracy czy kontynuowanie nauki na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczyły także Emilia Marzejon, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie oraz Zofia Kusterska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny.
- Chciałbym zapewnić, że jako miasto udzielamy wszelkiej pomocy potrzebnej obywatelom Ukrainy przebywającym w naszym mieście – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom Wejherowa, którzy tak aktywnie włączyli się w pomoc i bezinteresownie udzielają pomocy. Przy okazji dziękuję wszystkim wolontariuszom, ojcom Franciszkanom, którzy goszczą obywateli Ukrainy w Domu Pielgrzyma, firmom i instytucjom, które organizują pomoc.
W Wejherowie informacji w zakresie pomocy uchodźcom udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wspólnie z Pomorską Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą GRYF w Wejherowie, organizuje zbiórkę. Wszystkie rzeczy, ale wyłącznie nowe, można przynosić do punktu, który znajduje się przy ul. Sikorskiego 42 w Wejherowie.
Przypomnijmy, że Filharmonia Kaszubska włącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy po agresji ze strony Rosji. Przygotowała dla nich specjalną ofertę kulturalną – animowany seans filmowy i warsztaty teatralne oraz z animacji filmowej. Odbędą się także zajęcia praktycznej nauki języka polskiego dla dzieci i dorosłych. Organizowane będą także spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas których obywatele z Ukrainy będą mieli okazję spotkać się w swoim gronie, porozmawiać, a ważnym aspektem będzie integracja i wsparcie w tym trudnym dla nich czasie.