Kolejna wejherowska kamienica wpisana do rejestru zabytków odzyskała dawny blask. Wspólnota Mieszkaniowa przy 12 Marca 250 (skrzyżowanie z ul. Pucką), otrzymała dotację z budżetu miasta na remont elewacji frontowej. Remont attyki oraz rekonstrukcja detali architektonicznych: sztukaterii i gzymsów, stanowił znaczną część kosztów remontu.
Miasto Wejherowo przekazało Wspólnocie dofinansowanie w wysokości prawie 204 tys. zł, co stanowiło 70 proc. rzeczywistych kosztów zadania. Pozostałą kwotę pokryła Wspólnota Mieszkaniowa „12 Marca 250". Remont miał na celu przywrócenie i poprawienie stanu zachowania zabytkowej kamienicy znajdującej się w centralnym punkcie miasta. Było to także, jak mówią członkowie wspólnoty mieszkaniowej, zahamowanie procesu destrukcji budynku i wyeksponowanie walorów tej kamienicy. Zarządcą Wspólnoty jest WTBS Sp. z o.o.
Ponad 5,2 mln złotych na remonty
Wejherowskie zabytki już od trzynastu lat mogą liczyć na pomoc miasta w przeprowadzeniu remontów. Od 2007 r. Wejherowo przekazało na dofinansowanie remontów i prac konserwatorsko-restauracyjnych w zabytkach ponad 5,2 mln zł. Do tej pory prace wykonano w około 70. budynkach (wspólnotach mieszkaniowych, budynkach prywatnych i obiektach sakralnych).
Jak podkreśla prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, renowacja zabytków nie tylko poprawia ich stan techniczny i pozwala je zachować dla przyszłych pokoleń, ale także poprawia estetykę obiektów, co wpłwa pozytywnie na wizerunek naszego miasta.
- Miasto od wielu lat dofinansowuje prace konserwatorskie w budynkach zabytkowych – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Każdy obiekt zabytkowy odznacza się szczególnymi walorami architektonicznymi lub historycznymi, o które trzeba wyjątkowo dbać. Posiadanie zabytku to dla właścicieli obiektu, oprócz prestiżu, również odpowiedzialność za utrzymanie go w jak najlepszym stanie i zachowanie jego autentyzmu. W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych zabytków, każdego roku przeznaczamy niemałą pulę pieniędzy na ten cel. To również dzięki temu pięknieją w Wejherowie elewacje starych kościołów, zabytkowe ołtarze i stylowe kamienice. Przy tej okazji, pragnę podziękować wszystkim właścicielom nieruchomości objętych ochroną konserwatorską za dbałość o nie, bo oprócz istotnego wkładu finansowego z Miasta, właściciele muszą zadbać o uzyskanie trudnych w tym przypadku decyzji pozwalających na takie realizacje, musza zadbać o wkład własny finansowy, ale przede wszystkim muszą wybrać Wykonawcę, który zapewni wysoki standard wykonania prac budowalnych pod nadzorem konserwatorskim.
fot. Budynek Wspólnoty Mieszkaniowej przy 12 Marca 250