Wejherowo przystąpiło do drugiej edycji akcji Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do angażowania się w działania na rzecz pszczół polegające m.in. na zakładaniu miejsc przyjaznych pszczołom, sadzeniu roślin miododajnych i naturalnej uprawie roślin.
Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja samorządów z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.
- Przystępując do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom zobowiązujemy się do działań na rzecz owadów pszczołowatych – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Jesteśmy zainteresowani aktywną ochroną przyrody. Będziemy namawiać wejherowian do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom, przygotujemy dla mieszkańców konkursy na najpiękniejszy ogród z roślinami pyłko- i nektarodajnymi, pikniki i festyny nt. ochrony przyrody i pszczół. Przede wszystkim zaś, będziemy starać się podkreślać znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka oraz angażować mieszkańców do działań na rzecz pszczół w Polsce.
Zginą pszczoły – zginie człowiek
Owady pszczołowate to zwierzęta „lokalne”, trzymające się w pobliżu swoich uli i gniazd Dlatego działania podejmowane przez gminy mogą mieć zasadniczy wpływ na poprawę warunków ich życia. Tymczasem na około 470 gatunków tych owadów żyjących w Polsce, wyginięciem zagrożone są 222. Jedną z głównych przyczyn wymierania pszczół jest brak pożywienia. Ważnym działaniem jest zatem zakładanie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których rosną rośliny bogate w pokarm pszczół – pyłek i nektar.
Szacuje się, że w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów, w tym pszczół, nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a co za tym idzie, również owoców. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) szacuje, że spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Z ich pracy korzysta jednak nie tylko człowiek. Owocami roślin owadopylnych żywią się liczne gatunki ptaków i innych zwierzą. To dlatego pszczoły są bardzo ważnym czynnikiem zachowania różnorodności biologicznej.
Tworzymy Miejsca Przyjazne Pszczołom
W tegorocznej edycji akcji nacisk został położony na tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć pożywienie.
Jak to zrobić?:
● Wybierz lokalizację - może to być fragment ogrodu lub działki, klomb, donice ustawione na balkonie lub tarasie.
● Wybierz rośliny przyjazne pszczołom rośliny. Jeśli nie wiesz jakie – sprawdź na stronie pomagamypszczolom.pl
● Sadź w grupach rożne gatunki kwiatów przyjaznych pszczołom.
● Zgłoś swoje Miejsce Przyjazne Pszczołom na stronie pomagamypszczolom.pl
● Dbaj o swoje Miejsce Przyjazne Pszczołom zgodnie z Zasadami Przyjaciół Pszczół.
● Zaangażuj w działania znajomych i sąsiadów. Razem możemy zdziałać więcej!
Balkon przyjazny dla pszczół (lista roślin w załączniku)
● Używaj dobrej, kompostowej ziemi – dzięki temu nie będziesz musiał stosować nawozów sztucznych.
● Do walki ze szkodnikami, takimi jak mszyce, przędziorki czy grzyby chorobotwórcze, korzystaj z naturalnych metod, np.: wody z czosnkiem lub cebulą, ewentualnie wody z mydłem.
● Rośliny ozdobne wybieraj tak, by w czasie całego sezonu któreś z nich kwitły – zapewnisz w ten sposób stały dostęp do pokarmu dla owadów.
● Nie uprawiaj na balkonie tzw. inwazyjnych gatunków roślin. Listę takich roślin znajdziesz na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
● Załóż na balkonie sztuczne gniazda dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących. Nie obawiaj się użądlenia, gdyż owady te są płochliwe i nie zbliżają się do ludzi.
● Zadbaj o wodę dla owadów odwiedzających Twój balkon. Możesz użyć podstawek pod doniczki.Wysyp nieco piasku, zanurz w wodzie patyczki, korę lub trociny.
● Podlewaj rośliny wieczorem. Przez noc woda wolniej paruje, na czym korzystają rośliny.
● Wybieraj odmiany kwiatów o pojedynczych płatkach. Pszczołom łatwiej jest dostać się
do pyłku i nektaru.
● Pozwól ziołom i warzywom zakwitnąć. Wiele z nich zbieramy zanim pojawią się kwiaty,
pozostaw jednak część pędów i pozwól im wydać kwiaty – skorzystają z nich owady.
Ogród przyjazny dla pszczół (lista roślin w załączniku)
● Podlewaj rośliny wieczorem. Przez noc woda wolniej paruje, na czym korzystają rośliny.
● Używaj naturalnych nawozów, np. kompostu. Jeśli nie masz kompostownika, zapytaj w sklepie ogrodniczym o nawozy naturalne.
● Do walki ze szkodnikami, takimi jak mszyce, przędziorki czy grzyby chorobotwórcze, korzystaj z naturalnych metod, np.: wody z czosnkiem lub cebulą, ewentualnie wody z mydłem.
● Nie wypalaj trawy ani liści. Wykorzystaj je do kompostu. Suche łodygi roślin wraz ze starymi kwiatostanami usuwaj dopiero na wiosnę – zimuje w nich wiele gatunków owadów.
● Zadbaj, aby w ogrodzie istniała tzw. mozaika siedlisk roślinnych – drzewa, krzewy, rabaty z kwiatami, ogródek skalny i miejsce podmokłe, np. małe oczko wodne z płaskimi brzegami.
● Rośliny ozdobne wybieraj tak, by w czasie całego sezonu któreś z nich kwitły – zapewnisz w ten sposób stały dostęp do pokarmu dla owadów.
● Stwórz w swoim ogrodzie miejsce półdzikie, gdzie ziemię przekopywać będziesz nie częściej niż raz na 3-4 lata, żeby nie naruszyć norek owadów i gryzoni.
● Nie wprowadzaj do ogrodu obcych, inwazyjnych gatunków roślin. Jeśli już takie masz –
pozbądź się ich. Listę roślin inwazyjnych znajdziesz na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
● Utwórz w ogrodzie sztuczne gniazda dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących.
● Zadbaj o wodę dla owadów odwiedzających Twój ogród. Możesz użyć podstawek pod doniczki.
● Wysyp nieco piasku, zanurz w wodzie patyczki, korę lub trociny.
● Wybieraj odmiany kwiatów o pojedynczych płatkach. Pszczołom łatwiej jest dostać się
do pyłku i nektaru.
● Pozwól ziołom i warzywom zakwitnąć. Wiele z nich zbieramy, zanim pojawią się kwiaty,
pozostaw jednak część pędów i pozwól im wydać kwiaty – skorzystają z nich owady.
Zapraszamy na stronę www.pomagamypszczolom.pl