15 lipca br. podczas bezpośredniej relacji telewizyjnej TVP 3 z naszego miasta została otwarta dla zwiedzających Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Sala mieści się na parterze wejherowskiego ratusza, obok punktu informacyjnego i jest udostępniona dla mieszkańców oraz turystów od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. - Prezydent zaproponował, aby ratusz jako obiekt historyczny i zabytkowy udostępnić do zwiedzania. Celem podniesienia atrakcyjności odwiedzin w ratuszu postanowiliśmy stworzyć makietę zabytkowej części Wejherowa. Po ponad 2 latach pracy makieta jest gotowa. Wykonali ją sopoccy architekci Eliza i Tomasz Karcz - mówi Bogusław Suwara, kierownik Wydziału Ogólno-Organizacyjnego UM w Wejherowie, główny pomysłodawca i koordynator wykonanych prac.
W sali tradycji miasta znajdują się elementy dotyczące początków miasta, w tym drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, pamiątki z dziejów miasta m.in. dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, stare instrumenty kaszubskie, hełmy strażackie, tabakiery, tradycyjne ubiory, haft regionalny, a nawet serwis kawowy ze wzornictwem kaszubskim. Jest tu m.in. także przedwojenny puchar cechu piekarzy, pierścień Hallera i przedwojenna dokumentacja architektoniczna tylnej części ratusza w języku niemieckim. Uwagę zwraca również duży Alfabet Kaszubski wykonany na ścianie w technice sgraffito.
- Oprawę plastyczną na ścianach wykonali wejherowscy artyści plastycy: Tomasz Morek i Artur Wyszecki, którzy pomogli salę zaprojektować i wykonać. Ci artyści od 2003 r. współpracują w pracach przy ratuszu - mówi Bogusław Suwara. - Jestem pod ogromnym wrażeniem inwencji i pomysłu na wykonanie takiej wspaniałej makiety miasta i sali tradycji. Podoba mi się pomysł otwarcia ratusza dla zwiedzających oraz przeniesienia wydziałów usługowych w jedno miejsce, do budynku przy ul. 12 Marca. Ratusz powinien być miejscem obrad miejskich, uroczystych spotkań i miejscem przygotowanym do przyjmowania wycieczek szkolnych, turystów, mieszkańców oraz gości. To dobra droga i dobry kierunek - mówi Mirosław Sildatke, dyrektor Zespołu Szkół nr 3. Jak dodaje Bogusław Suwara obok sali tradycji jest pomieszczenie, które zostanie przygotowane w podobny sposób ze środków Unii Europejskiej. Znajdzie się tam m.in.. makieta Kalwarii Wejherowskiej oraz na ścianie mapa pierwszego architekta wejherowskiego Mateusza Judyckiego pokazująca rozmieszczenie kalwarii.