W niemieckim mieście Peine odbyły się XVIII Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych. Wśród 51 bractw reprezentujących Polskę obecne było Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa.
Jak informuje Zbigniew Lemiech z KBS zjazd taki odbywa się raz na trzy lata. W zjeździe brali udział przedstawiciele organizacji strzeleckich z takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwecja, Belgia, Holandia, Dania, Francja, Czechy, Ukraina i wielu innych. W sumie w Paine spotkało się ok. 10 tys. braci z całej Europy. Polskim bractwom przewodził prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Adam Gołembowski wraz z prezesem Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lechem Magnuszewskim
Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa reprezentowało 18 członków i sympatyków z tegorocznym Królem Kurkowym bratem Andrzejem Surowieckim, prezesem Kazimierzem Gołąbkiem, wiceprezesem Piotrem Karbowskim, chorążym Zbigniewem Lemiechem oraz kapelanem KBS o. Danielem Szustakiem, który został zaproszony uczestnictwa w celebracji międzynarodowego nabożeństwa.
Podczas Mszy świętej w kościele Św. Jakuba odbyła się inwestytura Rycerzy Św. Sebastiana. Ceremonii dokonali Wielki Mistrz Rycerstwa arcyksiążę Karl von Habsburg i Książę Charles Louis de Merode. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali na rynek starego miasta, gdzie odbyła się uroczyste otwarcie zjazdu. Podniosłą i wzruszającą częścią otwarcia było uroczyste wciąganie na maszt flag państw, które uczestniczyły w zjeździe, podczas którego odgrywano hymny państwowe. Jako pierwszą wciągnięto flagę Polski i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".
W drugim dniu zjazdu strzelcy stanęli w szranki w turniejach strzeleckich, podczas których dobrze zaprezentowali się członkowie KBS Wejherowo zdobywając kilkanaście miejsc medalowych, w tym dwa złote (brat Zbigniew Lemiech i brat Grzegorz Pieper) oraz kilka srebrnych i brązowych odznaczeń. W strzelaniu o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych wejherowskie KBS reprezentował Andrzej Surowiecki. Europejskim Królem Strzelców Historycznych na najbliższe 3 lata został Austriak Josef Lohningen, zaś Młodzieżowym Księciem - Niemiec o polskich korzeniach Dirk Mikołajczak.
Na zakończenie zjazdu odbyła się uroczysta parada ulicami miasta wszystkich europejskich bractw i organizacji strzeleckich z całej Europy, która trwała ponad sześć godzin. Uczestnicy parady prezentowali się w strojach organizacyjnych wszystkim mieszkańcom i turystom, niosąc ze sobą sztandary, proporce, flagi miast i tablice określające kraj i region ich pochodzenia. Przemarszowi towarzyszyło kilkadziesiąt różnych orkiestr grających muzykę marszową.
Kolejne spotkanie Europejskich Strzelców Historycznych odbędzie się za 3 lata w Holandii w mieście Leudal. Przypomnijmy, że gospodarzem poprzedniego XVII zjazdu w 2012 roku było polskie miasto Tuchola.