Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Mistrz Promocji Czytelnictwa" organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Instytutem Książki. 10 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się inauguracja III Warszawskich Targów Książki, podczas której wręczone zostały nagrody w tym konkursie.
Nagrody na ręce bibliotecznej delegacji przekazały Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oraz Sylwia Czub-Kiełczewska, przedstawiciel MAK+.
Konkurs miał na celu wyłonienie najbardziej aktywnych bibliotek, które swoją działalnością wspierały rozwój czytelnictwa. Jak podkreśliła Elżbieta Stefańczyk, że takie konkursy zwracają uwagę na biblioteki i ich olbrzymią rolę w procesie zwiększania zainteresowania książką i popularyzacji wiedzy i informacji. Przypomniała równocześnie, że w całym kraju jest ponad 8 tys. bibliotek publicznych.
- Jest nam niezwykle miło, że spośród tak licznego grona wyłoniono naszą Bibliotekę – mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. - Osiągnięcie trzeciego miejsca w kraju jest dla nas olbrzymim wyróżnieniem i zachętą do dalszej pracy. Dołożymy wszelkich starań żeby utrzymać poziom naszej działalności i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników i potrzebom czasów.
Uzasadnienie Jury konkursu "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2011" dotyczące Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Biblioteka od lat w atrakcyjny sposób promuje czytelnictwo, a szczególnie historię i kulturę regionu oraz język kaszubski. Oprócz typowych dla bibliotek akcji czytelniczych książnicę kaszubską wyróżnia liczba konkursów (np. Gryf Literacki, wejherowski konkurs literacki „Powiew Weny”, recytatorski „Strofy o Ojczyźnie” i „Ars Poetica”, powiatowy konkurs czytelniczy „My i nasza rodzina – sięgnijmy do swoich korzeni”, internetowy konkurs wiedzy o teatrze). Przy Bibliotece działają Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Oryginalną inicjatywą był „Tydzień Zakazanych Książek”. Realizowane są liczne projekty popularyzujące kulturę kaszubską: np. Cyfrowe Kaszuby, Cyfrowa Nutka Pomorza, Kaszubska e-Kapsuła Pamięci, Wejherowska Biblioteka Cyfrowa, wydanie audiobooka w języku kaszubskim w ramach projektu „Nowe spojrzenie na stare słowa”. W ramach projektu „Na Południe” promującego wielokulturowość Biblioteka zorganizowała międzynarodową konferencję poświęcona kulturze słowackiej.
Bibliotekę wyróżnia różnorodność działań skierowanych do wszystkich grup wiekowych i społecznych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.