- Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła połączyć Noc Bibliotek z inauguracją letniej biblioteki w Parku Miejskim – mówi dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz. - Dzięki przychylności dyrektora Tomasza Fopke, który udostępnił nam taras muzeum na działalność letniej biblioteki, możemy wyjść na przeciw oczekiwaniom czytelników i być do ich dyspozycji. Każdy, kto podczas pobytu w parku będzie chciał poczytać książkę, album, czasopismo lub przewodnik, może wypożyczyć je na tarasie muzeum.
Przez kilka godzin na tarasie i obok odbywały się liczne zajęcia dla czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych – konkursy plastyczne, lingwistyczne, kalambury a także gra terenowa „Zostań Poszukiwaczem Rzeczy”. Na jednym ze stoisk uczestnicy Wejherowskiego Konkursu Literackiego mogli współtworzyć opowiadanie „Groza, nie czytać....”. Swoje dopiski wykonali m.in. Jan Plata-Przechlewski i Henryk Połchowski. Zaś o godzinie 19.00 odbyło się wspólne czytanie wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”.
Natomiast w budynku muzeum odbywały się występy zespołów m.in. Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki w Wejherowie i zespołu teatralnego WUTW z programem „Qui Quo Quo”. A w holu, w kąciku fotograficzno-czytelniczym, można było kupić książkę albo zrobić sobie zdjęcie portretowe zabytkowym aparatem wielkoformatowym, który obsługiwał pisarz i fotografik Krzysztof Szkurłatowski.
Jak zapowiada Danuta Balcerowicz co tydzień w parku w godzinach popołudniowych przewidziane są spotkanie z autorami książek Wydawnictwa Region. Będzie okazja spotkać się i porozmawiać m.in. z Eugenią Drawz, Januszem Mamelskim i Henrykiem Połchowskim. Na bieżąco będą organizowane konkursy literackie, czytelnicze i plastyczne dla dzieci, a w godzinach przedpołudniowych będą czytane bajki.
* * *
Ciekawie i atrakcyjnie było również w Bibliotece Pedagogicznej. Jak informuje dyrektor Alina Hope do biblioteki przychodziły nie tylko pojedyncze osoby, ale także grupy czytelników np. grupa młodzieży z Rumi. Rozmawiano głównie o książkach. Ale na przykład Sławomir Klass – prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie, wygłosił prelekcję z pokazem multimedialnym na temat „Przerwa w rodzinie kaszubskiej”, po której miała miejsce dyskusja na temat wartości w rodzinie. Miała też miejsce prelekcja na temat czytników e-book. Odbył się także pokaz jogi. Nocy bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki”.
- W przyszłym roku bardziej szczegółowo zaplanujemy program, aby każdy wiedział, o której godzinie jest dana impreza, i o której godzinie warto przyjść – mówi Alina Hope.
Dodajmy, że w przerwach między poszczególnymi tematami serwowano dania regionalne m.in. chleb ze smalcem, sękacz, a także wafle kaszubskie pieczone według receptury babć i gofry.