Ta noc już od kilkunastu lat jest niepodobna do innych. Każdego roku mieszkańcy Wejherowa i goście mogą zwiedzić wieczorem i nocą Wejherowo, Kalwarię, Ratusz, podziemia klasztoru czy wejherowskie muzeum. W tym roku z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Filharmonii Kaszubskiej, artystyczne atrakcje przygotował także zespół Wejherowskiego Centrum Kultury.
Klimat nocy, a także artystyczne, historyczne i bajkowe atrakcje sprawiły, że trzynasta Wejherowska Noc Muzeów była pełna wrażeń. Zaciekawienie wzbudziła zwłaszcza wystawa starych zabawek, na której mogliśmy zobaczyć, czym bawili się nasi rodzice, dziadkowie, a może nawet pradziadkowie. Były stare rzutniki do wyświetlania bajek oraz bajki na kliszy, metalowe zabawki parowe, stare maszyny do szycia dziecięce, maszyna do pisania dla dzieci z walizką, lalki, samochodziki, gazetki dla dzieci.
Wejherowo nocą
Chętni mogli z przewodnikiem zwiedzić wieczorem Wejherowo i Kalwarię Wejherowską, podziemia Klasztoru OO. Franciszkanów z kryptami rodu Wejherów. Zwiedzający mogli także spotkać się i zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem w jego gabinecie.
Tradycyjnie, w Ratuszu kolejki ustawiały się przed Salą 20-lecia Międzywojennego, która także przeniosła nas w klimat Wejherowa z lat 30-tych.
Na gwiezdnym balkonie
W tym roku po raz pierwszy na balkonie Ratusza odbył się wyjątkowy koncert. Na gwiezdnym balkonie wystąpili: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran, Marcin Miloch – baryton, a akompaniować im będzie Paulina Leda-Wiczyńska. Usłyszeliśmy znane przeboje operowe (m.in. z opery „Don Giovanni”, „Carmen”, operetkowe (m.in.z „Księżniczki Czardasza”), musicalowe („Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady”), znane przeboje muzyki filmowej (m.in. „Brunetki, blondynki”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”).
Z nutką historii
Tego wieczora na rynku i w Ratuszu będziemy mogliśmy także spotkać …. samego Jakuba Wejhera, a także zobaczyć prezentację Chorągwi Jakuba Wejhera, która przeniosła nas z inscenizacją historyczną w czasy założyciela miasta – Jakuba Wejhera. Obejrzeliśmy musztrę, taktyki walki, strzelanie czyli jak dawniej wojny prowadzono i pokaz zaciągu nowego żołnierza połączony z przeglądem Chorągwi Jakuba.
Wystawa, fotobudka i food trucki
Zwiedzający mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, a dla smakoszy specjalną ofertę kulinarną przygotowały Food trucki.
Na rynku udostępniona została wystawa plenerowa „Wejherowo 380 lat – historia i współczesność”, którą będzie można oglądać do końca lipca.
Noc pełna wrażeń w Wejherowskim Centrum Kultury
Wejherowskie Centrum Kultury z okazji 10-lecia powstania Filharmonii Kaszubskiej zorganizowało dzień i wieczór pełen atrakcji i niespodzianek! Były występy artystyczne i okazja, by podziwiać znakomitych muzyków, tancerzy i wokalistów. Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
Naukowo w muzeum
Wiele atrakcji przygotowało także Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - „Wokół Antoniego Abrahama. Naukowo, artystycznie, tajemniczo”. W programie m.in. wystawy, warsztaty malarstwa na szkle, kaligrafii, czerpania papieru, papierowych zakładek do książek; gra rodzinna, kiermasz.