To jedna z tych nocy, kiedy wejherowianom nie chce się spać. Wejherowska Noc Muzeów jest wyjątkowym przeżyciem dla dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci. To jedna z nielicznych okazji, kiedy można zobaczyć nieprezentowane na co dzień eksponaty, odwiedzić zakątki niedostępne dla zwiedzających, a także obcować ze sztuką.
Tegoroczna Wejherowska Noc Muzeów jak co roku cieszy się ogromnym powodzeniem. Uczestnicy tego wydarzenia mogą liczyć nie tylko na nocne zwiedzanie ratusza czy choćby podziemi klasztornych. W salach ratuszowych znajduje się wystawa obrazów znanych współczesnych polskich malarzy - Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Jacka Yerki i Tomasza Sętowskiego. Wymienionych twórców łączy szczególny rodzaj estetyki, nazywany realizmem magicznym. Wspólną cechą ich twórczości jest rezygnacja z wiernego odtwarzania rzeczywistości na rzecz świata wyobraźni, fantazji, plastycznej metafory.
Odbyły się także promocje dwóch niezwykłych publikacji - „Spacerkiem po dawnym Wejherowie” autorstwa Beaty i Tomasza Żmuda-Trzebiatowskich oraz „Zatrzymane w kadrze” Lucyny i Macieja Kurpiewskich. W obu albumach znajdują się unikatowe materiały fotograficzne przywołujące obraz XIX- i XX-wiecznego Wejherowa i okolic.
Z kolei członkowie Klubu Miłośników Wejherowa przygotowali wystawę imponujących pamiątek historycznych, za co należy im się szczególne podziękowanie. Nadmorska Grupa Fotograficzna przygotowała wystawę aparatów fotograficznych z początków XX wieku! Wszystkie są świetnie zachowane i sprawne do dzisiaj.
Ogromną atrakcją były także bezpłatne przejażdżki zabytkowymi samochodami na trasie ratusz-muzeum. W tym roku wszyscy zwiedzający ratusz mogą się także posilić, o co zadbał Gościniec "Oycowa Zagroda" z Gowina.
Jak zwykle nie brakuje chętnych do nocnego zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej. Grupy turystów po kalwarii oprowadzają wejherowscy przewodnicy: Teresa Kowalska, Leszek Spigarski, Jerzy Zalewski, Renata Makiła, Zofia Pioterek.
- Ratusz jest zabytkiem i służy nam wszystkim, nie tylko pracującym w tym budynku, ale całemu społeczeństwu – mówił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - Ten budynek tworzył historię Wejherowa i dzisiaj otwarty jest dzisiaj dla wszystkich tych, którzy chcą go zwiedzić. Przy okazji można zobaczyć wystawy, które związane są ściśle z Wejherowem.
Jak mówi koordynator Wejherowskiej Nocy Muzeów Jacek Thiel, zastępca kierownika Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM w Wejherowie, tematem przewodnim zorganizowanej po raz czwarty akcji, jest stare Wejherowo zatrzymane w kadrze - na pocztówkach, zdjęciach i pamiątkach.
- Wspólna oferta kulturalna przygotowana przez ratusz, wejherowskie muzeum, Klub Miłośników Wejherowa. Nadmorską Grupę Fotograficzną i Ojców Franciszkanów gwarantuje bogatą i zróżnicowaną ofertę na tę szczególną sobotnią noc – mówi Jacek Thiel.
Noc Muzeów w Wejherowie zorganizowano w ramach Europejskiej Nocy Muzeów przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Muzeum Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Klasztor Ojców Franciszkanów oraz Klub Miłośników Wejherowa.