W foyer Filharmonii Kaszubskiej miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa znakomitego artysty Jarosława Kukowskiego z Tczewa oraz jego uczniów Piotra Lemke i Krzysztofa Sprady.
Podczas otwarcia wernisażu Jolanta Rożyńska - dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury podkreśliła, że Jarosław Kukowski, jako polski malarz i wybitny przedstawiciel surrealizmu posiada w swym dorobku artystycznym wiele dzieł, które były eksponowane na ponad 80. wystawach w prestiżowych galeriach naszego kraju i całego świata, w tym USA, Europy Zachodniej, Europy Zachodniej i Rosji. Jego prace to odważne obrazy podejmujące, często w kontrowersyjny sposób, problemy w wymiarze moralnym i społecznym, ukazujące zarówno krajobrazy nadrealistyczne wyjęte jakby ze snu i krainy fantazji, a także przerysowane postacie o ekspresyjnych kształtach i szczególnym wyrazie. Uznanie budzą także piękne akty oraz ujęcia martwej natury.
Kustosz wystawy Henryk Jarosz powiedział, że Jarosława Kukowskiego i jego malujących przyjaciół, udało się zachęcić do zaprezentowania swoich dzieł w Wejherowie dzięki osobistym kontaktom z Wielkim Kanclerzem Orderu Św. Stanisława Stanisławem Kukowskim, który bywa w Wejherowie. W Piaśnicy bowiem został rozstrzelany Witold Kukowski – ceniony przedwojenny ekonomista i dyrektor banku, ostatni właściciel Kolibek, o którego upamiętnienie czyni starania.
Uczestniczący w wernisażu zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz gratulując artystom zachwycającej wystawy wręczył Jarosławowi Kukowskiemu album fotograficzny „Wejherowo miasto z przyszłością”, a dyrektor WCK podarowała artyście bukiet kwiatów.
Wśród osób uczestniczących w wernisażu obecni byli m.in. zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz, zastępca dyrektora WCK Waldemar Czaja, wiceprezes Stowarzyszenia Plastyków Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego w Wejherowie Tadeusz Trocki, przedstawiciele wejherowskiej galerii Wspólnota Pokoleń – Zygmunt Pałasz i Edward Formela oraz wejherowscy artyści i miłośnicy kultury.
- Na poziomie technicznym, jeśli chodzi o technikę wykonania, prace Jarosława Kukowskiego są wręcz genialne – usłyszeliśmy od jednego z uczestników wernisażu.
- Odbiór dzieła zawsze ma charakter indywidualny. Każdy obraz ma swój wyraz artystyczny i wrażenia związane z odbiorem dzieła wynikają z indywidualnej wrażliwości i poczucia estetyki danego odbiorcy - mówi Stefan Kukowski, ojciec artysty, który jest pod wrażeniem Filharmonii Kaszubskiej. - Jako mieszkaniec Tczewa zazdroszczę wejherowianom takiego obiektu, przede wszystkim dlatego że mieliście odwagę wybudować w mieście tego rodzaju budynek. Wystawa malarstwa w tutejszej Filharmonii pokazuje, że tętni tutaj serce wejherowskiej i pomorskiej kultury.
Wystawę „Jarosław Kukowski i uczniowie” będzie można oglądać w Filharmonii Kaszubskiej przez najbliższe 2 tygodnie, czyli do około 20 września br.
Więcej:
https://kukowski.pl/index_pl.html
https://www.touchofart.eu/Jaroslaw-Kukowski/
http://www.artinfo.pl/artysta/jaroslaw-kukowski