Gwardian o. Tyberiusz Nitkiewicz mówiąc o znaczeniu Kalwarii Wejherowskiej porównał ją do najcenniejszej pamiątki, jaką posiada i pielęgnuje każda rodzina. W ten sposób gwardian zaapelował do młodych o troskę o ten cenny wejherowski zabytek, aby po tak kosztownej modernizacji zachować go dla potomnych w jak najlepszym stanie. Duży aplauz wywołało wejście do auli Jakub Wejhera i jego małżonki Anny w historycznych strojach. Założyciel grodu opowiadał o powodach, które skłoniły go do rozpoczęcia w 1643 roku budowy miasta oraz kościołów i kalwarii. W roli Jakuba Wejhera wystąpił uczeń Gimnazjum nr 2 Karol Stary a w postać jego małżonki wcieliła się Maja Wensierska. W pozostałych rolach występowali: Katarzyna Wróbel, Aleksandra Bojke, Natalia Szymelfenig i Michalina Miotke.
Szkolna inauguracja Roku Kalwaryjskiego
Dyrektor zespołu szkół Marzena Misztal powiedziała, że pomysłodawcą widowiska i autorem scenariusza była Jolanta Arendt. Prezentację przygotowały wspólnie z uczniami Alaksandra Makowska i Dorota Doering a Aleksandra Lis wykonała dekoracje. Pomocy udzielili również Eliza Bach i Jakub Klawikowski.
Tak młodzież wyobraża sobie małżonków Wejherów
- Pomysł na widowisko powstał podczas rozmowy z dyrektorem gimnazjum Bożeną Kowalską, o. Tyberiuszem i Bartkiem Muńskim na temat kalwarii. Postanowiłam wtedy żeby postać Jakuba Wejhera po-kazać na forum szkoły i myślę, że się udało - mówi Jolanta Arendt.
W czasie akademii wręczono stypendia najzdolniejszym uczniom
Po imprezie zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz wyraził wielkie uznanie za przygotowanie tak znakomitego widowiska. Szczególne podziękowanie skierował do Jolanty Arendt - autorki scenariusza i Aleksandry Lis - za pięknie namalowane kapliczki. Prezydent zaproponował, aby na jednym z malowideł swoje autografy złożyli twórcy widowiska i przeznaczyli je na aukcję charytatywną. W imprezie uczestniczyli również zaproszeni rodzice. (p)