Letnie koncertyPrezydent miasta Krzysztof Hildebrandt zaprasza na kolejne weekendowe spotkanie z muzyką z cyklu letnich koncertów. W sobotę, 12 lipca o godz. 18.00 w Parku Miejskim wystąpi grupa Night Club Trio specjalizująca się w muzyce argentyńskiej. Niepokojące rytmy tanga zagrają dyplomanci warszawskiej Akademii Muzycznej: Piotr Kopietz, Grzegorz Szczepaniak i Marcin Maciejewski. Natomiast w niedzielę, 13 lipca, również o godz. 18.00 na rynku miejskim pojawi się zespół „Krywań”, prekursor muzyki stylizowanej folklorem góralskim. Od chwili powstania, czyli od 1973 r. grupa zdobyła wiele nagród muzycznych i zyskała dużą sympatię publiczności. Występy są oczywiście bezpłatne.
Letnie zwiedzanieProjekt wycieczek z przewodnikiem po kalwarii i mieście, przygotowany przez Urząd Miejski a dofinansowany przez samorząd Województwa Pomorskiego okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. A nawet w dwie dziesiątki. W ciągu czterech pierwszych dni akcji (1-4 lipca) z usług przewodników PTTK skorzystało ponad 210 turystów! Bezpłatne wycieczki organizowane są codziennie. Jednak udział trzeba poprzedzić rezerwacją, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacji można dokonać w dni robocze w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. 058 677 70 58. Uczestnicy wycieczki zbierają się codziennie o godz. 11.00 przy kościele klasztornym (ul. Reformatów 19 w Wejherowie). Wycieczki oprowadzane są przede wszystkim po Kalwarii, kościele klasztornym i po ratuszu, a jak starcza czasu to i po Pałacu Przebendowskich. Zwiedzanie trwa ok. 3 godzin. Osoby zainteresowane odwiedzeniem zabytkowego ratusza informujemy, że w lipcu i sierpniu można odwiedzać izbę historyczno-regionalną w ratuszu przez cały tydzień. W dni robocze w godz. 7.30-15.30, a w soboty i niedziele w godz. 9.00-15.00 – w weekendy zwiedzanie następuje o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 14.00.
Powrót WejheraZ nastaniem lata na wejherowski rynek powrócił Jakub Wejher. Jak przed rokiem przechadza się po placu, pobrzękuje pałaszem i przekazuje turystom pocztówki i ulotki reklamujące uroki miasta. Wejher odziany jest w strój z epoki i chętnie pozuje do zdjęć turystom oraz mieszkańcom. Z inicjatywą przybliżenia postaci Wejhera wystąpił przed rokiem Urząd Miejski, uznając, iż stanie się on dodatkową atrakcją miasta. Duże zainteresowanie, jakim cieszyła się przed rokiem postać Wejhera skłoniła władze do kontynuowania tej nietypowej akcji promocyjnej. W b.r. w postać założyciela grodu wcielili się dwaj młodzi wejherowianie, Mateusz Ruchalski i Michał Lochowicz. Wejhera można spotkać na rynku w dni powszednie w godz. 11.00-17.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.
Wejher zaprasza do Wejherowa. Wejherowi się nie odmawia...
Wielkie bieganieWprawdzie dopiero zaczęło się lato, ale zwolennicy ulicznego biegania już dziś powinni zacząć przygotowywać się do kolejnego XI. Międzynarodowego Biegu Jakuba Wejhera zaplanowanego na 20 września. Tradycyjnie Bieg Wejhera połączony zostanie z Ogólnopolskim Biegiem Strażaków (XIII. z kolei). Głównym miejscem zawodów będzie pl. Jakuba Wejhera, na którym też o godz. 14.00 nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. W sumie zaplanowano 12 biegów w różnych kategoriach wiekowych w tym najdłuższy, dziesięciokilometrowy, przewidziany dla zawodowców. Zgłoszenia do biegu głównego można składać do 20 września b.r. do godz. 13.30, natomiast do biegów krótszych – do 17 września. Pełny regulamin biegów został zamieszczony na stronie internetowej miasta www.wejherowo.pl i w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie www.bip.wejherowo.pl w dziale Komunikaty. Szerszych informacji udziela także Zbigniew Rolbiecki, tel. 058 672 22 05.
Odpady niebezpieczneMieszkańcy, którzy nie zdążyli pozbyć się tzw. odpadów niebezpiecznych w czasie ostatniej zbiórki, mogą się ich pozbyć nieodpłatnie zdając odpady do punktu zbiórki na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Obrońców Helu 1 (wjazd od ul. Staromłyńskiej). Punkt czynny jest do poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 a w soboty od 10.00 do 15.00. Odpadami niebezpiecznymi są w szczególności baterie, akumulatory, farby i lakiery, środki konserwacji drewna, środki czyszczące, dezynfekcyjne, ochrony roślin oraz ich opakowania, zużyte kartridże i tonery, leki, a także odpady zawierające rtęć np. świetlówki, lampy rtęciowe, termometry. Nadto zużyte baterie można składać w pojemnikach ulokowanych w Urzędach Miasta i Gminy, w szkołach czy w sklepie przemysłowym przy pl. Wejhera 17. Z kolei przeterminowane leki przyjmują apteki przy ul. Harcerskiej 10, Kaszubskiej 4, ks. Skargi 5F, Nanickiej 18 a także przy ul. Sobieskiego nr 227, 237 i 258.
Urząd Miejski w Wejherowie, tel. 058 677 70 23