Stop przemocyMiasto Wejherowo przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Kocham nie biję”, której celem jest promowanie wychowania dzieci bez przemocy. Patronat nad akcja objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Stołecznej Policji. Kampania prowadzona spotów telewizyjnych, radiowych, reklamy w prasie oraz bilboardów i plakatów. Włączyły się do niej osoby znane z małego i dużego ekranu. W ramach kampanii uruchomiona została całodobowa infolinia. Pod numer telefonu 0 801 109 801 mogą dzwonić osoby, które są ofiarami lub świadkami przemocy domowej. Zamierzeniem akcji jest rozbudzenie w ludziach braku społecznej akceptacji na przemoc w rodzinie oraz walka z anonimowością przemocy wobec najbliższych w domach.
Zbiórka odpadów wielkogabarytowychW październiku, na zlecenie prezydenta miasta ZUK przeprowadza bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, nietypowych, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka realizowana będzie w dwóch formach. 10 października zostanie przeprowadzona tzw. wystawka dla obszaru centrum ograniczonego ulicami: św. Jana, 10 Lutego, Kwiatową, Zachodnią, Inwalidów Wojennych, Sobieskiego, Harcerską, Strzelecką, 3 Maja, Wybickiego, Parkową, Zamkową, Wniebowstąpienia, 12 Marca, Judyckiego i Rzeźnicką. Tego dnia mieszkańcy powyższego rejonu mogą wystawić odpady wielkogabarytowe i sprzęt elektryczny bezpośrednio na chodnik. Oczywiście w sposób nie utrudniający ruchu pieszym i kierowcom.
Prowadzona także będzie zbiórka odpadów do specjalnych kontenerów objezdnych, które zostaną wystawione w dniach 10 i 11 października przy newralgicznych skrzyżowaniach:- Nadrzeczna - Derdowskiego- Krasińskiego- Broniewskiego - Kolejowa- Kotłowskiego - Mostnika- Urocza - Zielna- Gryfa Pomorskiego – Ogrodowa- Stefczyka – Konopnickiej- Asnyka – Tuwima- Staromłyńska – Obrońców Wybrzeża – Ludowa- Okrężna – Ofiar Piaśnicy- Sikorskiego - Południowa
Drugą część miasta akcja obejmie za tydzień. Do kontenerów objezdnych odpady będzie można wrzucać do godz. 15.00, później ZUK wywiezie pojemniki. W ramach powyższej akcji zbiórce nie podlegają odpady bytowe (zwykłe śmieci), ani odpady niebezpieczne.
Odwiedź Cyfrowe Kaszuby Zamiast szukać książek w bibliotece, poszukaj ich w komputerze! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna intensywnie wdraża projekt Cyfrowe Kaszuby, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt polega na digitalizacji książek najbardziej poszukiwanych, starych oraz archiwalnych gazet kaszubskich. W ciągu trzech miesięcy pracownicy naszej biblioteki opracowali 132 pozycje książkowe z literatury kaszubskiej, co objęło prawie 16 tys. skanów. Cyfrowe Kaszuby w ciągu trzech miesięcy odwiedziło ponad 6 087 osób. Najczęściej czytaną przez nich publikacją był „Słownik kaszubski z dodatkiem idyotyzmów chełmińskich i kociewskich” Gustawa Pobłockiego, wydany w 1887 roku. W związku z rozwojem programu dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz zaprasza czytelników do udziału w konkursie internetowym „CYFROWE KASZUBY”, do którego regulamin i pytania konkursowe można znaleźć na stronie www.biblioteka.wejherowo.pl.
Powieje grozą11 października Kino Studyjne WCK zaprasza na hiszpański horror pt. „Sierociniec”, w reżyserii Juana Antonia Bayona. Film o starym sierocińcu, który dawna pensjonariuszka usiłuje przywrócić do świetności, epatuje klimatem realnej grozy bardziej przemawiającej do widzów, niż amerykańskie horrory o zombie i wampirach. Projekcję zaplanowano na godz. 19.00, bilety w cenie 10 i 7 zł są do nabycia w sekretariacie WCK.
Pokaz etiud animowanych10 października ok. godz. 18.00 w WCK rozpocznie się pokaz premierowych etiud animowanych, stworzonych przez dzieci i młodzież uczestniczących w warsztatach animacji filmowej. Wstęp na pokaz jest otwarty dla wszystkich. Warsztaty prowadzone są od 6 października w WCK przez profesjonalnych twórców i operatorów filmowych. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Wydawnictwa Audiowizualnego.
Wystawa plastyczna10 października o godz. 18.00 w WCK otwarta zostanie wystawa poplenerowa Stowarzyszenia Marynistów Polskich. W sali nr 8 i 15 pokazane będą obrazy powstałe podczas pleneru „Nadmorskich Spotkań Twórczych w Białogórze, które odbyły się we wrześniu b.r. Na plener, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Marynistów Polskich i WCK zapraszani są malarze z polski i zagranicy. W tym roku zagraniczni goście przyjechali z Norwegii, Litwy oraz Rosji.
Spotkanie autorskie15 października Powiatowa i Miejska Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z Eugeniuszem Pryczkowskim. Spotkanie zaczyna się o godz. 18.00, organizowane jest w ramach projektu "Z książką od Kaszub do Europy”, a jego temat poświęcony będzie Kaszubom - miedzy słowem a wizją.
Szczepienia lisówW dniach 9-14 października Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie leśnych zwierząt. Akcja szczepień polega na zrzucaniu na obszary leśne z samolotów specjalnych przynęt ze szczepionką doustną przeznaczoną wyłącznie dla zwierząt dzikich, zwłaszcza dla lisów. W związku ze szczepieniami wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców o ograniczenie zbiorowych polowań, o niepłoszenie zwierzyny leśnej, o niedotykanie szczepionki, niewypuszczanie psów do lasów, a także o powstrzymanie się od wchodzenia do lasu przez okres akcji szczepień oraz trzech tygodni po. W przypadku kontaktu zwierząt gospodarskich z przynętą należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, a w przypadku kontaktu ludzi z przynętą należy zgłosić się do lekarza medycyny. W przypadku bezpośredniego kontaktu ze szczepionką przed udaniem się do lekarza należy dokładnie przemyć skażone miejsce wodą i mydłem.