Konkurs na „Najładniejszą ozdobę choinkową”
Prezydent Miasta Wejherowa ogłasza konkurs dla dzieci na „Najładniejszą ozdobę choinkową”. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych z klas od 1 do 3 oraz ośrodków szkolno-wychowawczych w Wejherowie. Na ocenę wpływać będzie pomysł dzieci i atrakcyjność wykonanej ozdoby. Do wykonania ozdób choinkowych należy wykorzystać materiały wodoodporne (np. plastik, metal, orzechy, sznurek, pióra, skórę, korek, fizelinę, opakowania po jogurtach, folię aluminiową, puszki aluminiowe, taśmę pasmanteryjną, koronkę, modelinę, klej wikol, lakier bezbarwny, farbę akrylową). Ozdoby wykonane z papieru i waty oraz miniaturowych rozmiarów nie mogą zostać wzięte pod uwagę. Prace należy dostarczyć w terminie do 1 grudnia br. do Urzędu Miejskiego w Wejherowie, Plac Jakuba Wejhera 8, pokój nr 20. Powinny być one podpisane i zawierać imię, nazwisko i adres osoby, która wykonała ozdobę choinkową oraz nazwę szkoły i klasę. Do każdej ozdoby choinkowej musi być przymocowany odpowiednio długi sznurek bądź wstążka umożliwiające przymocowanie jej na grubych gałęziach drzewka świątecznego. Oceny prac dokona Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Wejherowa. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone 6 grudnia br. w dniu św. Mikołaja na Placu Jakuba Wejhera. Wszystkie ozdoby biorące udział w konkursie zostaną zawieszone na drzewku świątecznym na Placu Jakuba Wejhera. Dodatkowych informacji udziela inspektor Renata Roppel z Urzędu Miejskiego w Wejherowie, tel. 058 677-70-58.
Szansa dla młodych przedsiębiorcówPrezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Prezes Regionalnej Izby Przemysłowo–Handlowej Leszek Glaza ogłaszają III edycję konkursu „Wejherowski Biznesplan 2007”. Konkurs skierowany jest do przyszłych przedsiębiorców oraz właścicieli małych firm mających pomysł na ich rozwój. Mogą wziąć w nim udział przedsiębiorcy już prowadzący firmę, lecz zatrudniający nie więcej niż 5 osób, którzy mają pomysł na poszerzenie działalności i stworzenie nowych miejsc pracy. Do konkursu mogą przystąpić nie tylko osoby fizyczne indywidualnie, ale i grupy osób oraz osoby prawne, np. spółki, stowarzyszenia. Podstawowym warunkiem jest jednak, aby osoba fizyczna zamieszkiwała w Wejherowie, a osoba prawna miała siedzibę w mieście. Kolejny konkurs, podobnie jak i poprzednie, składa się z trzech etapów. Zadaniem pierwszego etapu Wejherowskiego Biznesplanu jest nadesłanie (złożenie) do 26 lutego 2007 roku do Sekretariatu Rady Miasta oświadczenia o przyjęciu i akceptacji regulaminu Konkursu, wypełnionego Arkusza informacyjnego oraz Projektu biznesowego. Projektem jest jednostronicowy opis pomysłu założenia firmy lub rozwoju małego przedsiębiorstwa. Projekt biznesowy nie może jednak dotyczyć inwestycji wymagającej finansowania w pierwszym roku działalności w kwocie powyżej 50.000 zł. Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jeden projekt. Do każdego projektu należy dostarczyć arkusz zgłoszeniowy. Regulamin konkursu oraz arkusz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.wejherowo.pl i www.izba.tkchopin.pl. Laureaci konkursu mogą liczyć na nagrody finansowe – przeznaczone na sfinansowanie działalności firmy lub jej rozruch, pomoc Urzędu Miejskiego przy rejestracji firmy, promocję ich przedsięwzięcia w lokalnych mediach, a także na nieodpłatne, roczne prowadzenie firmowego rachunku bankowego w Kaszubskim Banku Spółdzielczym w Wejherowie.
Powszechna akcja deratyzacjiUkazało się obwieszczenie Prezydenta Miasta Wejherowa nakazujące przeprowadzenie powszechnej akcji deratyzacji na terenie miasta Wejherowa w okresie od 17 listopada do 08 grudnia 2006 roku. Akcja deratyzacji obejmuje wszystkie państwowe, prywatne, spółdzielcze i komunalne jednostki organizacyjne oraz obiekty prywatne na terenie miasta Wejherowa. Deratyzacji należy poddać pomieszczenia zsypowe i piwniczne oraz miejsca najbardziej narażone bytowaniem gryzoni w budynkach i budowlach należących do osób fizycznych i prawnych m.in: w zakładach pracy, budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, biurowych, gospodarczych, produkcyjnych, pomieszczeniach i halach produkcyjno-usługowych, socjalnych, sklepach, hurtowniach, magazynach, piwnicach, kotłowniach, składach, wiatach, boksach z pojemnikami na odpady itp., urządzeniach kanalizacji sanitarnej w sieci miejskiej i przyłączach prywatnych. Zakłady pracy i właściciele nieruchomości przeprowadzają akcję deratyzacji na własny koszt poprzez zlecenie upoważnionej przez właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego jednostce DDD, która własnymi ekipami dokona wyłożenia i zebrania trutek w podanych obiektach. Z uwagi na niebezpieczeństwo przypadkowego zatrucia ludzi w okresie wyłożenia trucizny nakłada się na opiekunów obowiązek pouczenia podopiecznych o zagrożeniu i skutkach zatrucia. Z tych samych powodów szczególnym nadzorem należy otoczyć również zwierzęta domowe. Nadzór i kontrolę nad wykonywaniem deratyzacji sprawować będzie Straż Miejska i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Wejherowie.
Zbiórka odpadówKomunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” przeprowadza ostatnią w tym roku bezpłatną zbiórkę odpadów niebezpiecznych. Odpady takowe można oddawać do specjalnie oznakowanego, żółtego samochodu KZG, który będzie czekał w wyznaczonym czasie i wyznaczonych miejscach wg poniższego harmonogramu. 24 listopada (piątek) postoje samochodu KZG zaplanowano przy szkołach: godz. 9.00 – ZS nr 2 przy ul. Gdańskiej 30; 9.40 – SP 11 (postój przy ul. Weteranów); 10.20 – SSP nr 1 przy ul. Obrońców Wybrzeża 1; 11.00 - ZS nr 3 przy ul. Nanickiej 22; 12.00-12.20 – ZSZ przy ul. Budowlanych 2.25 listopada (sobota) samochód będzie czekał przy ulicach: godz. 9.30 – ul. Karnowskiego (przy blokach nadleśnictwa); 9.50 – ul. Żeromskiego 14; 10.10 - róg ul. Narutowicza i ul. Krasińskiego; 10.30 – róg ul. Kusocińskiego i ul. Ogrody Nanickie; 10.50 – ul. Chopina 3-5; 11.10 – ul. Kochanowskiego 8; 11.30 – ul. Kochanowskiego 17/19; 11.50 – Os. Kaszubskie 12; 12.10 – ul. Oś. Kaszubskie 8/10; 12.30 – ul. Kaszubska (przy banku); 12.50 – ul. Necla 2; 13.10 – róg ul. Skargi i Stefczyka; 13.30 – róg ul. Necla i Konopnickiej; 13.50 – róg ul. Chmielewskiego i Stefczyka; 14.10-14.30 – róg ul. Patoka i Gdańskiej 60-66.Zbiórkę odpadów niebezpiecznych w południowej części Wejherowa KZG przeprowadzi za tydzień.
Wystawa znaczków pocztowych w WCKMiłośnicy znaczków pocztowych będą mogli obejrzeć w Wejherowskim Centrum Kultury ciekawą wystawę filatelistyczną przygotowaną przez Koło nr 7 Polskiego Związku Filatelistów pt. „Filatelistyka – Hobby dla każdego 2006”. Na wystawie zostaną przedstawione: najpiękniejsze znaczki polskie, sławni Polacy i ich dzieła, młodzieżowy ruch filatelistyczny, transport morski oraz ptaki na znaczkach pocztowych. Wystawa będzie czynna w dniach od 20 do 24 listopada br. Wstęp wolny.
Film o samochodach z ludzkimi marzeniami 25 października br. o godz. 19.00 w Kinie Studyjnym WCK wyświetlony zostanie film animowany dla dzieci prod. USA pt. "Auta".
Spotkania z pisarzami 27 listopada br. o godz. 18.30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Grochalą, której dwie książki „Nigdy w życiu” i „Ja wam pokażę” doczekały się ekranizacji. Spotkanie mimo remontu odbędzie się w czytelni przy ul. Kaszubskiej 14. Zaś 6 grudnia br. o godz. 12.00 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 11 odbędzie się spotkanie z pisarką dla dzieci Barbarą Gawryluk. Dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz zaprasza na to spotkanie dzieci z rodzicami.
Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza- 23 listopada 2006r. o godz. 10.00 na wystawę prac konkursu fotograficznego „Życie codzienne miasta”, w którym uczestniczyli uczniowie wejherowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych;- 23 listopada 2006 r. o godz. 17.30 na Turniej gry w Baśkę, który zostanie rozegrany w sali WCK nr 8;- 24 listopada 2006r. na godz. 10.00 uczniów szkół podstawowych na konkurs Karaoke, który odbędzie się w sali widowiskowej WCK.
Nauczyciele i uczniowie szkolePaństwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Wejherowie zaprasza na koncert „Nauczyciele i uczniowie szkole”, który odbędzie się dnia 27 listopada 2006 r. o godz. 17.00 w Wejherowskim Centrum Kultury.
Twórczość młodokaszubówInstytut Kaszubski oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zapraszają na seminarium „Twórczość literacka młodokaszubów”, które odbędzie się 27 listopada br. o godz. 14.00 w Pałacu Przebendowskich. W ramach seminarium odbędzie się także promocja najnowszych książek prof. Hanny Popowskiej-Taborskiej „Szkice z kaszubszczyzny. Dzieje badań – dzieje języka – zabytki – etymologie” oraz prof. Jerzego Tredera, „Historia kaszubszczyzny literackiej”.
Urząd Miejski w Wejherowie, tel. 058 677 70 23