W trakcie lutowego posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego został omówiony i przyjęty roczny plan działania Zespołu przewidujący cztery spotkania w roku. Docelowym tematem posiedzenia był problem szerzącego się wśród zwierząt wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.
Jak poinformował Andrzej Fedoruk - szef Inspektoratu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego najwięcej ognisk zapalnych rozwija się na obszarach północno-wschodnich i wschodnich naszego kraju. Jednak pojedyncze przypadki występowania wirusa notowane były w rejonie okolic Elbląga. Mapa zagrożeń wirusem ASF dotyka już południowo-wschodnich obszarów Gdańska i Sopotu. Na szczęście w lasach wejherowskich nie stwierdzono jeszcze padniętych dzików, jednak hodowcy świń i myśliwi muszą zachować pod względem szczególne środki ostrożności.
O problemach związanych z koniecznością odstrzału dzików mówili m.in. sekretarz miasta Bogusław Suwara i komendant Straży Miejskiej Zenon Hinca. Na pewno w przypadku znalezienia w lesie padliny dzika trzeba koniecznie poinformować o tym lekarza weterynarii, służby leśne, bądź straż miejską lub policję.
Informację na temat wirusa ASF zamieściliśmy jesienią ub. r. na stronie miasta. Zainteresowanym polecamy poniższy link, gdzie znajdziemy więcej informacji na ten temat:
http://www.wejherowo.pl/artykuly/wirus-asf-u-granic-wojewodztwa-pomorskiego-a6818.html