Uczy jak wyrażać emocje, stymuluje rozwój, poprawia pamięć, pogłębia więzi w rodzinie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, o zaletach głośnego czytania można mówić wiele. Ideę tę krzewiła wejherowska biblioteka podczas obchodów Dnia Głośnego Czytania.
Dzień Głośnego Czytania ogłoszony został przez Polską Izbę Książki w 2001 roku i przypada dokładnie na 29 września. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie już po raz drugi włączyła się w jego obchody. Dzień wcześniej zorganizowała nietypowe zajęcia dla dzieci z klas „0” z wejherowskich szkół podstawowych. Bibliotekę odwiedziła bowiem czarownica!
- W głośnym czytaniu niezwykle ważna jest barwa głosu, dykcja i intonacja – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, która wcieliła się w rolę czarownicy – Chodzi o to by wyrażać jak najwięcej emocji i przenieść dzieci w magiczny świat literatury – dodaje.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się książeczki czytane maluchom od pierwszych miesięcy życia, jak mówi Anna Kałużniak z Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. – Dzięki różnym akcjom medialnym rodzice mają większą świadomość korzyści, jakie daje głośne czytanie. Starają się wygospodarować na nie odrobinę czasu w napiętym grafiku zajęć – mówi bibliotekarka.
W dobie komputerów, smartfonów i telewizji cyfrowej, głośne czytanie ma olbrzymie znaczenie. Obok znanych od lat korzyści, takich jak wspomaganie rozwoju, wzbogacenie słownictwa, czy poprawa pamięci, odrywa także dzieci od szklanych ekranów, a przemieniając się w wieczorny (nawet piętnastominutowy) rytuał pozwala na pogłębienie więzi między dzieckiem, a zabieganym w ciągu dnia rodzicem. Do takiego codziennego głośnego czytania zachęca wejherowska biblioteka.
Z uwagi na duże zapotrzebowanie, zajęcia dotyczące głośnego czytania powtarzane będą w trakcie roku szkolnego. Zainteresowani udziałem grupy nauczyciele mogą zgłaszać się do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w celu ustalenia terminu zajęć (tel. 58 677 65 75).
Pełna oferta edukacyjna Biblioteka na stronie www.biblioteka.wejherowo.pl