Miłośnicy opowieści Bogny Zubrzyckiej "Co ludzie (wy)powiedzą?" - prezentowanych w odcinkach na stronie youtube.pl przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, mają okazję poznać ich fragmenty w wydanej niedawno książce pt. "WRZASK".
Książka powstała dzięki cudem ocalałej teczce ze zdjęciami i dokumentami WRZASK-u przechowywanej przez Wiktorię Klimaszewską - patriotkę, działaczkę harcerstwa i więźniarkę obozu Auschwitz, która była matką chrzestną Bogusławy Zubrzyckiej. Prowokacyjny tytuł książki jest tylko skrótem nazwy klubu towarzyskiego działającego przed wojną w Warszawie jako Wioślarsko-Rozrywkowe Zrzeszenie Autonomiczne Sportowych Klubów. Jego członkowie uczestnicząc w spływach kajakowych po Wiśle organizowali we własnym gronie zabawy kostiumowe, spotkania towarzyskie, wyjścia do teatru, na basen oraz wyjazdy zimowe na narty i latem nad morze. Założycielami klubu byli przyszli rodzice Bogny Zubrzyckiej - Romek i Halina. Ich rozwijająca się znajomość jest główną kanwą powieści.
Przebieg akcji jest fikcją literacką oddającą atmosferę życia stolicy z 1930 roku ze wzmiankami nawiązującymi do historii, ale i życia kulturalnego ówczesnej Warszawy. Bogna zasypia nad teczką przeglądanych starych zdjęć i papierów WRZASk-u. Po przebudzeniu z drzemki odpowiada na pytania Werosi - gosposi nie żyjącej już Wiktorii Klimaszewskiej, wyjawiając losy ukazanych w powieści postaci. Zawarte w epilogu treści wspomnień oparte są na faktach.
Na końcu książki znajdziemy zdjęcia głównych bohaterów - Romana Burzyńskiego i Haliny Grzywińskiej, a także kserokopie wybranych dokumentów klubu WRZASK. Znajdziemy też biografię ojca Bogny - Romana Burzyńskiego: fotoreportera i dziennikarza Ilustrowanego Kuriera Codziennego a po wojnie "Przekroju", autora wielu książek o fotografii, a także biografię jej babci - aktorki Zofii Ordyńskiej, matki Romana Burzyńskiego. Ciekawy wątek dotyczy też Hallerowa i pensjonatu "Jasny Brzeg", gdzie mieszkała Bogna Zubrzycka.
Autorem książki, którą wydało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wejherowie, jest red. Henryk Połchowski z Wejherowa. Książka w przystępnej cenie będzie dostępna wysyłkowo w Oficynie CZEC w muzeum, a być może w wejherowskich księgarniach. Polecamy.