Wspólny koncert urodzinowy „Koleczkowian” i zespołu „Fucus”
W Filharmonii Kaszubskiej odbył się wspólny koncert jubileuszu 45-lecia zespołu Regionalnego "Koleczkowianie" kierowanego przez Tadeusza Dargacza oraz 15-lecia grupy folkowo-rockowej "Fucus" kierowanej przez Rafała Rompcę.
Był to znakomity koncert połączenia kaszubskiej tradycji z nowoczesnością. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała największe przeboje obu grup w zaskakujących aranżacjach i wspólnym wykonaniu i nagrodziła artystów gromkmi brawami. Gratulacje jubilatom złożyli m.in. zastępca prezydenta miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, przedstawiciele władz powiatu - Jacek Thiel i Wojciech Rybakowski, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wójt Kosakowa Jerzy Włudzik, przedstawicielka wójta gminy Szemud, dyrektor Muzeum PiMK-P Tomasz Fopke i z-ca dyrektora Filharmonii Kaszubskiej Waldemar Czaja.
- Dziękując za artyzm i oryginalność wykonywania utworów, za stosowanie wielości gatunków muzycznych i zaskakujących aranżacji, życzymy, by wspólny, 60-letni Jubileusz był kontynuacją wielkiej muzycznej przygody a nam słuchaczom dawał powody do zachwytu muzyką, tańcem i śpiewem kaszubskim. Kierownikom zespołów oraz niezwykłym artystom – członkom zespołów, gratulujemy pięknych Jubileuszy i życzymy wielu lat dalszej działalności. – mówił zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
Natomiast Tomasz Fopke - dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, pokusił się żartobliwą o refleksję, że oprócz Papieża Polaka Jana Pawła II i byłego mistrza świata w skokach narciarskich Adama Małysza, lider „Koleczkowian” Tadeusz Dargacz jest jednym z niewielu Polaków, któremu za życia odlano pomnik. Dodajmy, że chodzi o postać Kaszuba grającego na akordeonie w wejherowskim parku.
Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, to autentyczne, śpiewane od pokoleń pieśni, muzyka i tańce regionu Kaszub oraz oryginalne instrumenty kaszubskie. Natomiast grupa „Fucus”, to wykonawca muzyki folkowej irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej, to szanty, pieśni morskie, własne kompozycje a także łączenie tradycyjnej kaszubskiej muzyki z nowoczesnością.
Mimo znacznych różnic repertuarowo-wykonawczych, oba zespoły mają jeden wspólny mianownik – muzyka Kaszub. Popularyzują muzykę regionu kaszubskiego i działają na rzecz promocji Małej Kaszubskiej Ojczyzny. Mają też wiele innych cech wspólnych. Zespoły koncertują w całej Polsce i znane są licznej publiczności. Nagrywają płyty, zdobywają laury na konkursach, festiwalach i przeglądach.