W najbliższy piątek 12 lutego o godz. 15 w galerii Filharmonii Kaszubskiej zostanie otwarta wystawa prac Karola Formeli zatytułowana „Tenebryzm”.
Po niezwykle długiej przerwie związanej z zamknięciem Filharmonii i ograniczeniem dostępu do kultury jest okazja odwiedzić Filharmonię Kaszubską i obejrzeć osobliwe oraz tajemniczo prezentujące się prace wejherowskiego artysty. Tenebryzm - wystawa malarstwa Karola Formeli, ukazuje znaczenie mroku, jego niezwykłą siłę i inspirację z niego płynącą.
Mrok, którego w żaden sposób nie rozjaśnia, wpadające przez okna, światło lamp ulicznych. W tej nieprzebytej czerni pojawiają się powoli obiekty, których istnienia pierwotnie nie byliśmy świadomi. Nasze oko potrzebuje czasu, by dostrzec co kryje się w cieniu, a nawet mroku. Zapewne niejednokrotnie, czy to podczas zabawy, czy z powodu awarii elektryczności, mogłeś przekonać się jak wygląda twarz oświetlona światłem świecy. Podobnie wyglądają oblicza ludzi zgromadzonych wokół ogniska, płonącego w ciemnym lesie. Mrok nie tylko intryguje, ale też niesie ze sobą pewnego rodzaju niepokój. Jest tajemniczy. Kryje w sobie jakiś sekret. To on pozwala docenić znaczenie światła, którego nie uświadamiamy sobie w trakcie słonecznego dnia.
Karol Formela - kulturoznawca, projektant graficzny oraz pedagog sztuk plastycznych. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom sztuk plastycznych obronił w Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku dr hab. Anny Tyczyńskiej. Z wyróżnieniem ukończył Pomorską Wyższą Szkołę Humanistyczną na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Grafika i Reklama. Wieloletni kustosz plenerów oraz kurator licznych wystaw w galerii Filharmonii Kaszubskiej. Współzałożyciel Teatru FORM. W latach 2005-2015 aktor i scenograf w Teatrze Teorikon. Fascynuje się wszelkimi przejawami sztuki. Jego wszechstronna twórczość to wynik szerokiego wachlarza umiejętności i licznych zainteresowań. Artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się zarówno tworzeniem obiektów przestrzennych, instalacji, rysunkiem, malarstwem, współczesną fotografią, czy street-artem i performancem. Jego twórczość oscyluje głównie wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych oraz psychiki ludzkiej. Twórca skupia swoją uwagę zarówno na świadomym kreowaniu dzieła podczas realizacji przemyślanej koncepcji artystycznej, jak i spontanicznej oraz intuicyjnej metodzie tworzenia.
Zachęcamy do żywego kontaktu ze sztuką. Prezentowane w galerii dzieła surrealistyczne i abstrakcyjne staną się nie tylko estetyczną przyjemnością, ale również skłonią do intelektualnej zabawy i przede wszystkim – otworzą na kontakt z emocjami. Zapraszamy!