Tylko do końca 2015 roku w wejherowskim muzeum można będzie oglądać wystawę „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”.
Na wystawie prezentowane są wielkoformatowe odbitki z klisz szklanych, wykonane w latach 1890–1937 przez Augustyna Ziemensa, wejherowskiego kupca, właściciela drogerii „Minerwa”, mieszczącej się w kamienicy przy ulicy Lęborskiej 14 (obecnie Sobieskiego 278).
Ekspozycja prezentuje także pamiątki i dokumenty związane z rodziną Ziemensów.
Dzięki projektowi pn. „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” muzeum pozyskało do zbiorów bogaty, niepowtarzalny materiał ilustrujący obraz życia codziennego, architekturę i układ przestrzenny miast, wsi i osad północnych Kaszub m.in. Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina, Bolszewa, Śmiechowa, Nanic, Piaśnicy Wielkiej, Pętkowic, Gniewowa, Szklanej Huty, Żarnowca.
W trakcie realizacji projektu trwającego od marca 2015 roku zakupiono, opracowano, zdigitalizowano i udostępniono odbitki z 300 szklanych płytek wykonanych w technice srebrowo - żelatynowej.
Muzeum na wykonanie zadania otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Powiatu Wejherowskiego. Część kwoty pochodziła z budżetu muzeum. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 68.334,93 zł.
W przyszłym roku Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej,
planuje wydać album fotograficzny prac Augustyna Ziemensa, prezentujący dorobek tego znakomitego wejherowskiego fotografika.
Na zdjęciu: Widok na dolinę rzeki Redy i wieś Śmiechowo od strony Kąpina, 1905 rok. Fot. Augustyn Ziemens. Udostępnienie: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.