To jedyna taka noc w roku. W Wejherowie, jak i w całej Polsce, otworzyły się muzea, gdzie pod osłoną nocy mogliśmy brać udział w ciekawych wystawach, pokazach, spotkaniach oraz innych wydarzeniach, których żaden miłośnik szeroko pojętej historii i kultury z pewnością nie powinien był przegapić.
Wejherowski Ratusz już po raz jedenasty otworzył się dla zwiedzających. Można było zobaczyć m.in. interesującą wystawę o działaniach okrętów Marynarki Wojennej RP podczas II wojny światowej (w tym eksponaty udostępnione przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz oryginalną Mapę Cichociemnych), a także wystawę "Współczesna Marynarka Wojenna RP" - w obiektywie Mariana Kluczyńskiego.
Ogromnym zainteresowała się niezmiennie sala historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego” i sale z makietami miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Zwiedzający mieli także okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Natomiast przed wejściem do ratusza ustawione były eksponaty udostępnione przez Muzeum Techniki Wojskowej GRYF, w tym m.in. dwa samochody historyczne z okresu międzywojennego.
- Wejherowski Ratusz jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, śmiało mogę to powiedzieć, a widziałam wiele takich miejsc – mówi Małgorzata Piekarska z Gdyni. – Jest pięknie zachowany, z salą historyczną, która została urządzona z wielką dbałością historyczną. To wspaniale, że miasto tak wspaniale potrafi wykorzystać ten potencjał.
Literacko i historycznie
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przygotowało dla zwiedzających trzy wystawy: „Jan Trepczyk – pieśniodziej kaszubskiej ziemi – Rok Jana Trepczyka”, „Historia Biblii” oraz „Nostra Alma Mater Veiherovienses – Historia liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie”. Muzeum zachęcało także do odwiedzenia mini-wystawy i kącika redakcyjnego „Żurnalista i artysta” oraz do udziału w grze muzealnej „Podążaj za głosem”.
Z ciekawą inicjatywą wystąpiła „Wejherowska Wspólnota Pokoleń”, mająca swoją salę wystawową przy ul. Mickiewicza, gdzie odbywały się projekcje filmów promujących miasto i powiat oraz filmy związane z odzyskaniem niepodległości. Był także wyświetlony film o Piaśnicy. Można było spotkać się z żyjącymi świadkami historii oraz obejrzeć dokumenty i materiały związane z działalnością podziemną lat osiemdziesiątych.
Zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle wieczorne spacery z przewodnikiem po Kalwarii Wejherowskiej oraz klasztorne krypty ze szczątkami rodziny Wejherów.