Coraz bliżej do terminów wymiany starych kotłów, zgodnie z uchwałami antysmogowymi przyjętymi przez radnych województwa pomorskiego. Dotyczą one zmiany ogrzewania domów w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza. Mają one przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym regionie.
Zgodnie z uchwałami przyjętymi przez radnych województwa pomorskiego założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich lat użytkowania.
W przypadku najstarszych kotłów, które nie mają określonej klasy,należy je wymienić już do 1 września 2024 r. do 1 września 2026 roku należy wymienić piece i kotły o klasie (3 i 4), najpóźniej do 1 lipca 2035 roku należy wymienić piece klasy 5. W mieście, w pierwszej kolejności będzie obowiązywała konieczność podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, o ile będzie istniała taka możliwość.
- Skala problemu jest gigantyczna. W województwie pomorskim mamy ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze - mówił marszałek województwa Mieczysław Struk. - Warto wspomnieć o powiązaniu zanieczyszczenia środowiska z chorobami cywilizacyjnymi. Pyły w powietrzu wpływają choćby na choroby układu oddechowo-krążeniowego.
- Dofinansowaniem na wymianę pieców zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który posiada środki - jak sam twierdzi - na wsparcie mieszkańców miast w tym zakresie – podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Aby przyspieszyć pracę i ułatwić dostęp do tych środków Miasto zdecydowało się podpisać porozumienie z WFOŚiGW, na mocy którego od stycznia 2020 r. mieszkańcy Wejherowa mogą uzyskać pomoc na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Gdańska.
WAŻNE! Czym nie można palić od 1 stycznia 2021 r.?
● muł węglowy
● flotokoncentraty
● węgiel brunatny
● paliwa zawierające biomasę o wilgotności powyżej 20 proc.
Czym ogrzewać dom?
● paliwo gazowe
● gaz płynny LPG
● lekki olej opałowy
● biomasa stała o wilgotności poniżej 20 proc.
● ogrzewanie elektryczne i OZE
● węgiel dobrej jakości (wymagana kopia świadectwa jakości)
Czy można palić w kominku?
Tak, ale:
Tam, gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej, dopuszcza się jedynie okazjonalne używanie kominków, o ile spełniają wymagania w zakresie ekoprojektu, a ich eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.
Więcej na:
www.pomorskie.eu/polityka-antysmogowa
Masz pytania? Napisz: powietrze@pomorskie.eu