Dziś w nocy, w swoim mieszkaniu zmarła Regina Maria Osowicka - Gdaniec polska dziennikarka, publicystka, działaczka regionalna.
Od urodzenia związana z Wejherowem. Niemal całe swoje życie zawodowe poświęciła badaniu dziejów Kaszub. Ur.1932 w Wejherowie . Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jako dziennikarka i publicystka współpracowała z prasą lokalną i regionalną, m.in. z "Dziennikiem Bałtyckim". Pracowała także jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym im. im.Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie prowadziła autorski program w Twojej Telewizji Morskiej. Jest autorką 11 książek poświęconych historii Wejherowa w tym Bedekera Wejherowskiego oraz biografii postaci związanych z miastem. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz – za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego, za szczególne osiągnięcia w pracy oświatowej i społecznej – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w wieku 82 lat.
- "Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Reginy Osowickiej, która na zawsze pozostanie w naszych sercach – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - To ona, rodowita wejherowianka, ukochała to miasto i jego mieszkańców. Stworzyła dzieło, które można nazwać dziełem jej życia. Gdyby nie jej energia, pasja, zaangażowanie, być może nigdy nie poznalibyśmy wielu interesujących faktów z życia Wejherowa i wejherowian. Ale nie tylko za trzy wydania "Bedekera" powinniśmy jej być wdzięczni, ale także za „Leksykon Wejherowian”, „Moje Wejherowo”, „Wspomnienia”,„Wejherowski kalejdoskop” i „Wejherowo w anegdocie”. W swoich dziełach rozpowszechniała m.in. historię Piaśnicy i ziemi wejherowskiej. Odeszła osoba niezwykle dla Wejherowa zasłużona. Pozostawiła niezrealizowane projekty, lecz także ludzi, którzy podziwiali Jej entuzjazm i dla których często była inspiracją do działania. Łączymy się w żalu i modlitwie z rodziną i bliskimi.