Długotrwały brak opadów, ale też opady gwałtowne stanowią zagrożenie dla terenów rolnych i obszarów zurbanizowanych. Dlatego tak istotne jest zatrzymywanie wody w miejscu gdzie ona spada. Można to osiągnąć między innymi przez tworzenie zbiorników, oczek wodnych, stawów, ale również przez pozostawienie jak największych obszarów pokrytych roślinnością.
W ciągu ostatniej dekady, na obszarze gmin zrzeszonych w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki" zrealizowano liczne inwestycje wspierające retencję wód. Park Miejski im. A. Majkowskiego w Wejherowie poprzez swą dużą powierzchnię z bujną roślinnością oraz oczkami wodnymi, kanałami lub nieckami, zwiększa potencjał retencyjny. Przy okazji jest to piękne miejsce do czynnej rekreacji. W Wejherowie, na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, a także przy Bibliotece Powiatowej, zastosowano nawierzchnie parkingowe biologicznie czynne. Te i wiele innych przykładów działań można zobaczyć w filmiept. „Uwaga: zmiana klimatu! Odc. 1. Retencja wody”. KZG „Dolina Redy i Chylonki” zachęca do obejrzenia filmu.Zeskanuj swoim telefonem kod QR.
Kompleksowe podejście do retencjonowania wody to szukanie rozwiązań w każdym możliwym miejscu. W ramach pojęcia małej retencji mieszczą się również zabiegi melioracyjne tj. budowa sztucznych kanałów, rowów wraz z systemem magazynowania wody w postaci jazów i zastawek. Dzięki nim, zwłaszcza na obszarach wiejskich, łatwiej jest kontrolować stosunki wodne.
Cenna deszczówka
Wpływ na gospodarkę wodną na terenach rolniczych mają również zadrzewienia i zalesienia. Gleby słabej klasy - piątej, szóstej - w momencie, gdy spada ulewny deszcz nie wchłaniają wody. Odwrotnie jest w przypadku zalesienia. Ściółka leśna dobrze wchłania wodę, a potem powoli przenika do gleby.
Rozwiązania na poziomie krajowym i lokalnym warto wdrażać we własnym gospodarstwie domowym. Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać ok. 360 litrów wody. Warto ją wykorzystać i tym samym oszczędzać wodę dostarczaną z wodociągu.
Potrzebna jest przemiana naszego sposobu myślenia o wodzie. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń. Każdy złapany litr wody deszczowej zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Jej zbieranie dodatkowo odciąża kanalizację deszczową oraz obniża koszty jej utrzymania.
Od czego zacząć?
a) oszczędzajmy wodę w domu i ogrodzie,
b) zbierajmy deszczówkę,
c) zakładajmy oczka wodne, stawy lub ogrody deszczowe,
d) minimalizujmy powierzchnie nieprzepuszczalne dla wody,
e) zastępujmy trawniki łąkami kwietnymi,
f) jeżeli mamy trawnik – ograniczajmy częstotliwość koszenia,
g) chrońmy obszary naturalnej retencji jak mokradła czy torfowiska,
h) zakładajmy pasaże roślinne (drzewa i krzewy), które mogą stanowić zwarty pas ochronny na obrzeżach działki, przy drogach, na miedzach,
i) jeśli to możliwe zalesiajmy nieużytki.
Planując różnorodne przedsięwzięcia, warto zapoznać się z możliwością dofinansowania z funduszy rządowych lub samorządowych. Bądźmy aktywni!