- Ostatnio dużo mówi się i pisze w mediach o zmianach przygotowywanych przez Rząd w oświacie. Co nas czeka w najbliższych latach?- Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kolejne zmiany w polskiej oświacie. Na ten temat toczy się od kilku miesięcy szeroka dyskusja w szkołach i nie tylko. Zmiany te dotyczą kilku obszarów. Obejmują m.in. obowiązek szkolny dla 6-latków, zmiany w systemie awansu zawodowego nauczycieli, wprowadzenie ruchomego pensum dydaktycznego, zmiany podstawy programowej i dokończenie reformy w szkole ponad-gimnazjalnej oraz podwyżki płac dla nauczycieli w dwóch ratach - łącznie o 10%. Należy nadmienić, co wielokrotnie podkreślałem, że pieniądze które otrzymujemy od Rządu RP a którego obowiązkiem jest utrzymanie oświaty, od wielu lat są wysoce niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Dokładamy z budżetu miasta wiele milionów złotych na edukację w szkołach samorządowych w Wejherowie.
- Czego dotyczą proponowane zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli?- Motywowanie nauczycieli do podwyższania jakości własnej pracy i ciągłego doskonalenia się powinno wynikać z natury szkoły i być trwale wpisane w jej funkcjonowanie. W tym zakresie szczególna rola przypada dyrekcji placówki. Od kilku lat autorytety w oświacie mówią, że powinno zmienić się zasady awansu pedagogów, gdyż obecnie nauczyciele awansują zbyt szybko. Po 12 latach pracy można awansować na najwyższy stopień zawodowy nauczyciela dyplomowanego, a potem nie ma już takiej motywacji do podnoszenia swoich kwalifikacji. Według rządowych pomysłów o awans ma być dużo trudniej. Zdaniem ekspertów system powinien preferować nie dobrych, lecz wyróżniających się nauczycieli i wymuszać zdrową konkurencję.
- Co z edukacją dzieci przedszkolnych?- Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza zapewnić wszystkim dzieciom 5-letnim prawo do bezpłatnej edukacji przedszkolnej w latach 2009-2011. W tym celu ministerstwo podjęło działania zmierzające do upowszechnienia przepisów dotyczących możliwości tworzenia i funkcjonowania różnych form edukacji przedszkolnej i wprowadzenia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla 5-latków. Od 1 września 2009 r. dzieci w wieku 5. lat będą miały prawo do rocznego przygotowania przedszkolne-go, a od 1 września 2010 r. 5-latki obejmie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
- A jak wygląda sprawa propozycji obniżenia wieku szkolnego?- Ministerstwo planuje, aby za 3 lata wszystkie dzieci rozpoczęły naukę w szkole w wieku 6 lat – poprzedzoną przynajmniej rokiem edukacji przed-szkolnej. Od 1 września 2009 roku dzieci 6-letnie rozpoczęłyby naukę w I klasie. Jednak to rodzice przez kolejne 3 lata będą mieli prawo decydować, czy ich dziecko rozpocznie naukę jako 6. czy jako 7-latek. Rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego ma być rozłożone na 3 lata szkolne: 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012. Zaś od 1 września 2012 roku podjęcie nauki w szkole przez 6-latki będzie już obowiązkiem.
- Rada Ministrów na projektowane zmiany w 2009 roku zamierza przeznaczyć 347 mln zł. Na co mają być przeznaczone te środki? - Z komunikatów prasowych wynika, że ma to być dotacja celowa na doposażenie sal szkolnych, opieki świetlicowej oraz uzupełnienie subwencji oświatowej z tytułu obecności w szkole 6-latków (począwszy od 1 września 2009 roku). Gmina, zgodnie z propozycjami zmian w naszej oświacie, będzie miała obowiązek przygotować sale lekcyjne dla najmłodszych, które powinny składać się z dwóch części: edukacyjnej z tablicą i stolikami oraz częścią rekreacyjną - z dywanem i zabawkami dydaktycznymi.
- Jak wygląda stan oświaty w naszym mieście pod względem ilości uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach?- W placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Wejherowo pracuje 415 nauczycieli. Do szkół podstawowych uczęszcza 3316 uczniów, w tym 412 realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. W gimnazjach uczy się 1733 uczniów a w szkołach ponadgimnazjalnych - 421 uczniów. 130 oddziałów znajduje się w szkołach podstawowych (w tym 15 - rocznego przygotowania przedszkolnego), 63 oddziały znajdują się w gimnazjach, a 13 - w szkołach ponadgimnazjalnych.
- Dziękuję za rozmowę.