Decyzją rządu od najbliższej soboty, 10 października na terenie całego kraju wprowadzono żółtą strefę zakażeń COVID-19. Ponadto zmienią się zasady obowiązujące w powiatach zarówno żółtych, jak i czerwonych.
Od soboty, 10 października, na nowej rządowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast, które wejdą do strefy czerwonej. W tej strefie, w naszym województwie znajdą się: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie w całym kraju obowiązku zasłaniania ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczki, przyłbice czy inne elementy odzieży służące do zakrycia części twarzy należy nosić również na otwartej przestrzeni w każdej – w drodze do sklepu, pracy czy na spacerze. Z obowiązku tego wyłączono jednak lasy, parki, zieleńce, ogrody botaniczne i zabytkowe.
Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?
W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
Policja, Sanepid i Straże Miejskie mają egzekwować zasadę – zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.
PAMIETAJ:
● stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
● zakrywaj usta i nos,
● często myj i dezynfekuj ręce,
● zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,
● unikaj dotykania oczu, nosa i ust,