Zakończył się remont dwóch zabytkowych kamienic w centrum Wejherowa – przy ul. 12 Marca 248 i Klasztornej 3. To kolejne wejherowskie budynki zabytkowe, które otrzymały dofinansowanie z miasta na sfinansowanie prac konserwatorskich.
W kamienicy przy ul. 12 Marca 248 wykonano remont elewacji frontowej kamienicy od strony deptaka, dofinansowany z budżetu miasta w kwocie 72 tys. zł. Dzięki niemu udało się zlikwidować problem nieestetycznego wyglądu budynku wynikającego z degradacji tynków. W ramach kompleksowych prac remontowych Wspólnota przeprowadziła również remont pozostałych elewacji: od ul. Wałowej i wewnętrznych elewacji dziedzińca, remont dachu, izolację ścian piwnicznych budynku kamienicy oraz remont wykusza drewnianego w obrębie dziedzińca.
Przed remontem
Po remoncie
Prace, prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, niewątpliwie wydobyły walory architektoniczne budynku i co więcej - doprowadziły do ciekawego odkrycia. Kamienica była pokryta powłokami farb, które powoli ściągaliśmy aby wydobyć piękno i subtelność kamienicy. W trakcie ściągania jednego z kapiteli (głowica, najwyższa część kolumny, red.), który miał posłużyć za formę dla tych zniszczonych, okazało się, że na odwrociu mamy tzw. kapsułę czasu - czyli fragmenty postrzępionej gazety, która posłużyła dla wzmocnienia popękanego kapitelu. Z resztek tej gazety dowiedzieliśmy się o prawdopodobnym roku powstania kamienic czyli 1891 – powiedziała Ewa Jachnicka, kierownik prac konserwatorskich.
W budynku przy ul. Klasztornej 3 wymieniona została stolarka okienna, drzwi oraz wzmocniono ściany frontowe budynku. Dofinansowanie remontu elewacji frontowej to prawie 20 tys. zł. Właściciel budynku wykonał już remont pozostałych elewacji obiektu i dba kompleksowo o jego estetykę. Zakończone prace pozwolą przystąpić do planowanego na przyszły rok odtworzenia tynków i sztukaterii na elewacji frontowej.
- Remonty przeprowadzane w zabytkowych kamienicach mają bardzo duży wpływ na wizerunek miasta – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Każdego roku miasto przeznacza środki na ich przeprowadzanie. To również dzięki miejskim dotacjom pięknieją w Wejherowie elewacje kościołów, zabytkowe ołtarze i stylowe kamienice. Całościowy efekt tych zmian to również wynik działań właścicieli budynków i wspólnot. Dziękujemy im wszystkim za dbałość o swoje budynki.