Przebudowa ulicy Wałowej
W 2011 r. zakończono przebudowę ulicy Wałowej i terenów przyległych – jednej z największych inwestycji w Wejherowie, na którą władze miasta zdobyły z Unii Europejskiej.
Przebudowa ul. Wałowej i terenów przyległych jest podstawowym elementem wielkiego Programu Rewitalizacji, czyli ożywienia Śródmieścia.
Ulica Wałowa przed rewitalizacją
Ulica Wałowa po rewitalizacji
Wałowa to jedna z najstarszych ulic w Wejherowie, ale też należała do najbardziej zaniedbanych. Przystępując do projektu Rewitalizacja Śródmieścia włodarze Wejherowa chcieli stworzyć nową jakość, polegającą nie tylko na remoncie tej ulicy i zagospodarowaniu terenów przyległych, ale też na aktywizacji mieszkańców. Pierwszy etap prac, czyli ul. Dąbrowskiego, Północną z placem zabaw i fontanną, parking przy Wałowej i fragment tej ulicy oddano do użytku w grudniu 2009 r. Drugi etap obejmował ulicę Wałową i tereny przyległe.
Obok prac inwestycyjnych, prowadzone były tzw. projekty miękkie czyli działania prospołeczne, jak np. Klub Integracji Społecznej dla mieszkańców, festyn integracyjny „Maj na Wałowej”, program edukacyjny w szkołach przeprowadzony przez policję, półkolonie TPD czy warsztaty „Magia ulicy” przygotowane przez WCK.
Rewitalizacja ulicy Wałowej i terenów przyległych to niezwykle trudny projekt, wymagający konsekwencji i wieloletnich przygotowań. To przykład dobrego, przemyślanego i zaplanowanego działania w długim okresie.
W ramach inwestycji wybudowano ponad 14 tys. metrów kwadratowych różnorodnej nawierzchni wysokiej jakości. Powstało 290 miejsc parkingowych, co jest szczególnie ważne w Śródmieściu. Wykonano infrastrukturę podziemną, oświetlenie uliczne - 51 stylowych latarni, zieleń – prawie 7 000 różnego rodzaju drzew, krzewów i mniejszych roślin, uporządkowano brzeg rzeki Cedron. Efektem prac jest tez plac zabaw i fontanna przy ul. Północnej. Powstały elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci, stojaki i nowe ogrodzenia.